in

BAYRAMLAR

BAYRAMLAR

Bazen hepimizin yaptığı gibi bende güzel anılara dalıp gidiyorum. Hatırladıkça kalbim de bir sevinç, gözlerimde o an ki mutluluğun aynısı ve yüzümde kocaman bir gülümseme ile çocukluğuma geri dönmüş buluyorum kendimi. Sizlerde de öylemi bilmiyorum ama ben çocukluğumda geçirdiğim bayramlarla ilgili her ayrıntıyı anımsıyorum. 

Askıda annemin yeni dikip bitirdiği, ütülenmiş elbisem ve altında duran rugan ayakkabılarım. Yanında da kardeşimin bayramlıkları. Sabah onları giyeceğini ve ailenle gezeceği bilmenin mutluluğu, hadi uyu uyuyabilirsen. Babam, her bayram, bayram namazından eve gelince biz hazır olmuş olurduk. Ailecek erkenden dedemlere kahvaltıya giderdik. Babaannem mutlaka el açması, dumanı üstün de böreğini kahvaltıya hazır etmiş olurdu. O kalabalıkta mutlaka torunlarının doymuş olduğundan emin olurdu. Dedem ise bize, elini öptüğümüzde hiç kullanılmamış, gıcır gıcır kâğıt bayram harçlıklarını verirdi. 

 Sizce bir çocuk için bayramdaki neşesini katlayacağı yer neresidir? Bence amcasının evinin yanına kurulan kocaman lunaparktır. Ailenle birlikte dönme dolaba binip, göklere çıkmaktır. 

Sen atlı karıncadayken, annenin güneş gözlüğünün altından bile seni izlediğini bilip ona el sallayıp gülümsemektir. Hiç bitmesini istemesem de köye, dayımlara gidecek olmanın mutluluğu ile lunaparktan çıkıp otogara gitmektir benim için bayramın mutluluğu.

Kırk beş dakikalık yolda, kırk kere “geldik mi?” diye sormaktır eski bayramlar. Yaşasın geldik işte, hava birazdan kararacak. Herkes bizden önce gelmiş, bütün kuzenlerim gelmiş. O kadar kalabalığız ki her odaya sofralar kurulmuş. O günlerden kalan miss gibi köy ekmeğinin kokusu hala burnumda. 

Büyüdükten çok sonra anladım, en güzel bayramların çocuklukta geçtiğini. Şimdilerde ise bayramı güzel yapan şey kızımla birlikte yine ailecek dönme dolaba biniyor olmam. Bende annem gibi güneş gözlüğünün ardından, kızım bana atlı karıncadan her baktığında ona el sallıyorum. 

 Çocukluğunuzdaki bayramların güzelliğini bu bayram da yaşamanızı dilerim. 

 Herkese iyi bayramlar 

Selen AKSÖZEK

Yazar Selen AKSÖZEK

1980 Eskişehir doğumludur. Anadolu Üniversitesi İktisat Fakültesi mezunudur. Bir kargo firmasının şubesinde 3 yıl müşteri ilişkileri olarak görev yaptıktan sonra 4 yıl Şube Yöneticiliği yapmıştır. Ulaştırma Bakanlığı Mesleki Yeterlilik Belgesi Uluslar Arası Eşya Taşımacılığında Orta Düzey Yönetici Belgesi bulunmaktadır. Bu deneyiminden sonra otomotiv sektöründe 7 yıl Hasar Danışmanlığı yapmıştır. Kızı Tuana'nın doğumu ile çalışma hayatına ara vermiştir. Eğlenceli etkinlikler yaparak ve çocuk kitapları okuyarak kızının gelişimine katkı sağlarken, instagram sayfası aracılığıyla da ufak kalplere ulaşmaya devam etmektedir.

Bir cevap yazın

Avatar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

4 Yorum

  1. Yazınızı çok beğenıyle okudum .Eski bayramların tadı kalmasada ,çocuklarımızda o heyecanı yaşasınlar diye tüm geleneklere uygun bir bayram yaşatmaya çalışıyoruz onlara👏👏👏

GÜNAYDIN ‘’MAMUDO’’

AŞK VE SEVGİ