in

Büyümek

Büyümek


Etrafındaki büyüklere  bakacaksın uzun uzun.Büyüklerin her şeyi çok iyi bildiğini düşünecek ve büyümek isteyeceksin ama hiç bilmeyeceksin çocuk, en masum, en temiz duyguların sende olduğunu, üzüntü  denilen şeyin senin için yalnızca oyuncağının kırılmasından ibaret olduğunu, büyüklerin yükünün ağır olduğunu ve büyüklerin zamanla iyi niyetlerini artlarında bırakıp değiştiklerini görmeyecek ve anlam veremeyeceksin.

Zaman gelecek büyüyeceksin çocuk,o masum duyguların o minik sevinçlerin,  küçücük mutlulukların daha büyüğünü arayacaksın. Ne bir çikolata için ağlayacak ne de oyuncağın kırıldı diye üzüleceksin. Derdin fazla olacak çocuk, hem de çok fazla. Derdine derman olacak kimsen olmayacak, dermanı sen olacaksın derdinin. Dünyadaki anlamsızlıklara yetişemeyeceksin.

Küçükken anlamını bilmediğin kelimelerin anlamını öğrenmek heyecanlandırmayacak, merak uyandırmayacak eskisi gibi. Artık yeni öğrendiğin birçok şeyi bilmemek isteyeceksin çünkü sen de bir şeyleri bilmenin canını  acıttığını hissedeceksin.

Dünyanın güzel ancak insanların kötü olduğuna, insanların da tıpkı mevsimler gibi değiştiğine şahit olacaksın. Karanlıktan korkacaksın lamban baş ucunda olmayacak ya da o sımsıkı sarıldığın ondan güç aldığın oyuncağın artık seninle olmamış olacak. Aydınlığı arayacak ama kendini hep karanlıkta bulacaksın çünkü çocuk sen büyümüş olacaksın.

Büyüdükçe sevindiğin üzüldüğün şeylerin büyüklüğü artacak. Sen insanlardan kaçacaksın ama insanlar seni yakalayıp ebe sen oldun diyemiyecekler, sen saklanacaksın kimse seni bulmak için gelmeyecek, hâyallerin tıpkı küçükken yaptığın kuleler gibi birbir yıkılacak, darmadağın olacak ve yeniden inşa edemeyeceksin. Küçük mutluluklarını bile arar olacaksın ama mutluluk kapını çalmayacak eskisi gibi. Sonra da mutluluk denilen şeyin olmayışına inandıracaksın kendini. Yaşınla değil,  yaşadıklarınla büyümeyi öğrenecek, çocuk kalamayışına üzüleceksin. Tüm bu anlamsızlıklara rağmen çocuk kalmak isteyeceksin, büyümekten nefret edeceksin ama sen çoktan büyümüş olacaksın çocuk.

Acını dizinde ve yükünü sırtında değil de  yüreğinde hissettiğin an, işte o an sen çoktan büyümüş olacaksın çocuk.Gülben SOYSAL

Yazar Gülben SOYSAL

Gülben SOYSAL, İlk ve ortaöğretimimi İzmir'de okumuştur. Adnan Menderes Üniversitesi' nde Uluslarası Ticaret Ve İşletmecilik bölümünde devam etmektedir Yazmaya küçük yaşlarda başlamış, deneme, makale, söz, şiir gibi çeşitli yazılar yazmaktadır. 3 yıl önce 3 adet şiiri bir kitapta yayımlanmış, 2021 yılının Ağustos ayında ilk kitabı "Gülerken Birdik Ağlarken Ayrı" okurları ile buluşmuştur.

Bir cevap yazın

Avatar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

AYAKTA ÖLÜR AĞAÇLAR

HOŞÇA KAL DİYORUM