in

DİKKAT MOTİVASYON İÇERİR

DİKKAT MOTİVASYON İÇERİR

Ben inanmıyorum böyle şeylere! Enerjiymiş, sinerjiymiş, olumlamaymış, kendine odaklanmaymış. Hayatında ilk sıraya kendini koymak bencillik değilmiş miş miş miş. Gerçek değil bunlar.

Hepsi safsata, boş insanların boş işleri. Hayaller, hayaller! Bu kadar gerçeğin içinde hem de. Hiçbirine inanmıyorum ben. İnanmazsın tabii; sana çünkü öyle destek verecek kimse yok.

Oyuncak olmasa da en güzel oyunları kurabilecek kadar geniş bir hayal dünyasına sahip bir çocukken,

“ben kendim yaparımların” havada uçuştuğu bir gençken daha…

“Yüksek uçma düşersin. Bu anlattıkların ancak hayal kalır. Sürüden ayrılanı kurt kapar. Sen giderken biz dönüyorduk. Olmaz bu dediğin. Tutmaz bu yaptığın. Rahat batıyor sana…”

Hadi hayalleri geçtim. Hayatlar bile ket altındayken…

“Ay çok kilo almışsın, yazık çok kilo vermişsin. Para var ama huzur yok bunda. Aman ne yapsın ekmek derdinde.  Ah yazık evlenememiş yaşı kaç oldu.  Okulu bitirmeden evlenmiş gördünüz mü? Bu kadar çocuk bu devirde.  Çocuğu olmuyor bunların kesin. Yok ya asosyal bu. Aman onunla takılma kiminle konuştuğu belli değil…”

Nasılsın? Sorusuna bile lafta yetiştin sen. Her gün birçok kişiden duyduğun bu soruya kaç kere içten cevap verdin?

Kadavrayı en başından masaya yatırıp, derinlemesine bir analiz yapsak bile raporlamada çok eksikler var.

Gelelim kişinin yaşarken, ölmüş olmasına. Ölüm sebebi motivasyon eksikliği.  Evet evet. Motivasyon çok önemli. Kişiyi A noktasından B noktasına götüren yakıtın ana malzemesi.  Motivasyon, kişinin hareket ve davranışlarını başlatan güçtür. İçsel ve dışsal bu güç, enerjinin ana kaynağıdır. İlk önce motivasyonu sağlamak için; kişinin kendindeki bu güce insanın inanması lazım. Bunun içinde işe çocukluğundan beri maruz kaldığı birçok kalıp yargıyı yıkarak başlamalı.  Al işte döndük mü? Yine çocukluğa! Döndük, dönmeliyiz; çünkü hayal kurmak için bazı gerçekleri görmeye gerek olmadığını hatırlamamız lazım. Her şeye inat. Şuan ne kadar kötü bir durumda olursan ol. Ağlayan çocuk dönmez mi bir müddet sonra oyuna. Döner hadi bakalım sende dön!

Nasıl mı? Başta söylediğim gibi inanarak. Kendine, hayallerine, en iyisine layık olduğunu düşünerek! Hayat listenin en başına ismini yazarak. Her gün başkalarına sorduğun ‘nasılsın’ sorusunu ilk önce kendine sorarak. Bunları yaparken de çevrenin sesini sessize al, kendi içine, özüne dönüş yap, hayatını bir anlığına uçak moduna al.

Kim olmak istiyorsan, o olabilirsin. Kim olmak istemiyorsan da o olmaya bilirsin. Sadece kendine inan. Hayallerini dinle. Hayal kurmaya fırsatın olmadıysa; en yükseğinden bir hayale dal gitsin.

İnsanoğlu bir varmış, bir yokmuş, zaman nehrinde tersine yüzen bir balık zaten. Yüzenler nasıl yüzüyor? Kimse kolay olduğunu söylemiyor. Ama imkânsız da değil. Suyun tadını çıkarabilirsin. Olmaz bırak kendini suyun akışına diyenlere inat, yapabilir yaşadığın hayatın keyfini sürebilirsin.

Sabah kendine en içten gülümsemenle nasılsın de! Kötüysen, en iyi dost ol kendine, teselli et kendini, gülümsemenin bir yolunu elbet bulursun. Senden iyi seni tanıyan mı var. İyiysen bir fincan kahve ısmarla kendine, bir şarkı hediye et, hayallerini yaşayan kendine eşlik et… Yaşayan bir kadavra olma sakın…

Sinem NAZLICAN

Yazar Sinem NAZLICAN

Sinem Nazlıcan, 1986 yılında İstanbul'da doğdu. Evli ve iki çocuk annesi yazarımız okumanın anlamını ilk çocuğu kucağında Bahçeşehir Üniversitesi mezuniyet töreninde kepini atarken anladı. Daha sonra okuma hayatına hiç ara vermeden devam eden yazar ,ikinci dönüm noktam dediği Sosyoloji bölümünü ve ardından Çocuk Gelişimi Lisans bölümlerini okudu. Özel sektörde İdare ve Yönetim bölümlerinde iş hayatında yer aldı. Eşi ile birlikte kendi iş yerlerini açtıktan sonra , kendi ve çocuklarına daha fazla zaman ayırabilen yazarımız bu arada sosyal medya üzerinden açtığı @annescom hesabı ile kendi gibi çocuklar ile vakit geçirmeyi,oynamayı ve okumayı seven annelere ,eğitimci arkadaşlara,yayınevi ve yazarlara ulaştı.
Bir çok etkinlik ve kitap yorumları,anne toplantıları,eğitimci görüşmeleri, yazar söyleşileri ,yayınevi moderatörlüğü ile , sosyal medyada faaliyetlerine #annescomlaokuyoruz etiketi altında devam eden Sinem. Eğlenceli ve enerjik yapısı ile daha çok anneye ulaşmak, daha çok çocuğun ruhuna okumanın ve yazmanın güzelliğini anlatmak için birçok projeyi hayata geçirmeyi planlamaktadır.

Bir cevap yazın

Avatar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

4 Yorum

  1. Yazdığınız her kelam o kadar doğru başlıca şu beni fazlasıyla etkiledi. “ motivasyonu sağlamak için; kişinin kendindeki bu güce insanın inanması lazım. ” inanç herşeyin başında geliyor.

ASTROLOJİDE AY’IN ÖNEMİ

ASTROLOJİDE AY’IN ÖNEMİ

ŞİMDİKİ ÇAYLARIN TADI YOK