in

Empati

Anlam bakımından olumlu duran, fiilen gerçekleştiğinde bazen ıstıraba dönüşebilen bir beceridir bende empati. Günümüz dünyasında malum, etraf iyi şeylerle dolup taşmıyorken, hali hazırda iyi şeylere empati kuramıyor insan. Bu konuda çok zorlandığım oluyor. Sokakta susuz kalan bir kediden tutun, izlediğim bir film karakterine, uçarken cama çarpan bir güvercinden, asla yeryüzü ile buluşamayan bulutlara kadar ıstırap veren bir empati kurma hastalığım var. Kendimde olmasını hiç istemediğim en net şeylerden biri bu melanet. Farklı noktalarda insanların, varlıkların acısını yük etmeyi mantıklı olmasa da çok ciddiye alıyorum. Acıklı bir hikâyeden esinlenmiş bir müziği dinlerken besteyi yapan ya da sözleri yazan kadar acı çekiyorum. Hastanelerin önünden geçerken düğümlenen boğazıma pekte çare bulamıyorum. Uzun yollarda kıvrılan manzaraya eşlik eden gözlerime, hep yalnız bir ağaç takılıyor; mesela, yalnızlığına içerliyorum. Aşk filmlerini sevip de izlemek istememem aslında, her kurgulanana âşık olmamdandır.

Dalından erken düşmüş incirlere, yolda umursamazca ezilip geçilen bir kirpiye, canı yanan bir arkadaşımın mustarip olduğu derde, kitabını okuduğum yazara, ölmeye erken seçilmiş insanlara ya da zorla ölümü seçmek durumunda kalanlara, dişi ağrıyan birine, evine ekmek götüremeyen bir babaya, insanlar içinde utanan bir ergene ve daha sayamadığım nicelerine. Gıpta ediyorum, bu yeteneğe sahip olamayanlara, ne kadar alttan alttan takbih etsem de. “Benim başıma gelseydi ya” lar ile kafamın koca soru kazanlarını kaynatıyorum. Bundan tamamıyla yoksun olan insanlara şaşıyorum. Nasıl becerdiklerini merak ediyorum. Kalbi olan, gözüyle görüp kulağı ile işittiğini az da olsa içselleştiremez miydi? Var, çok var. Çokça gördüm. Ve inanın aramızdaki en mutlular onlar.

Bugünde kadehlerimizi, empati gibi bir madeni, ruh ocaklarında barındıramayanlara mı kaldırsak?

Rima Merve AÇIKBAŞ

Yazar Rima Merve AÇIKBAŞ

Rima Merve Güney, Suudi Arabistan doğumlu olup Adana'da yaşamaktadır.İngilizce öğretmenidir. Farklı konular hakkında duygu ve düşüncelerini metinlere dökmeye gönül vermiştir.

Bir cevap yazın

Avatar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

—sökük başlar içinden dışına

Gereği  düşürüldü