in

EVLİLİK DENİZİ

EVLİLİK DENİZİ

Denizleri sever misiniz? Karşısına geçip izlemeyi mi seversiniz yoksa yüzmeyi mi? Nasıl olmalı girdiğiniz deniz mesela?

Ben severim denizleri. Yüzmeyi de izlemeyi de. Sakin, dalgasız, dingin… İzlerken huzur bulacağın, yüzerken güvende hissedeceğin bir deniz sevdiğim.

Yüzme bilmiyorsanız öğrenmek çoğu zaman kendi çabalarınızla olur. Kursa gidenler de vardır elbet; ama çoğumuz denizde hadi gel gellerle başlar öğrenmeye. Önce boyunuzu aşmayan yerlerde çırpınırsınız sonra ayaklarınızın yere değip değmediğini kontrol ederek daha derin yerlere gidersiniz. Ayağınız yere değmezse paniklemeyle batmaya başlarsınız denizin dibine giderken hayır buradan çıkabilirim, sakin kalmalıyım düşünceleriyle dibe vurup tekrar yukarı çıkarsınız. Yüzmeyi öğrendiğiniz deniz de önemlidir aslında girdiğiniz deniz her zaman aynı sakinlikte değildir; bazen dalgalı, bazen rüzgârlı, bazen de buz gibi soğuk…

Yüzmeyi öğrendikten sonra denize girip yüzmeye başlamak nasıldır bilirsiniz. Önce nasıl bir deniz olduğunu anlamaya sonra da denize alışmaya çalışıyorsun Etraftakilere “nasıl girmişler,” diye bakıyorsun belki yavaş yavaş girmeye çalışırken senden önce girenler “ee hadi canım gelsene alışıyorsun girince,” diyor. Derken zaten dışarının sıcağından bunaldığın için birden atlıyorsun serin sulara. Birden bir ürperti geliyor sonra alışıyorsun hoşuna gidiyor yüzmek. Yüzdükçe yüzüyor ve yüzmekten büyük keyif alıyorsun.

Evliliği de denize girmeye benzetiyorum ben. Her yaşı gelen genç gibi senin de yaşın geliyor ve sanki herkesin evlenmesi zorunlulukmuş gibi bir beklenti oluşuyor. “Hadi sen de gelsene” diyenlere dirensen de sen de o kervana katılıyorsun. Giriyorsun denize de ilk girdiğin gibi olmayabiliyor sakinliği… Mevsimler değiştikçe zaman geçtikçe evlilik denizi de değişiyor. Bazen fırtına kopuyor, dalgalanıyor ne yapacağını bilmeyip panikliyorsun kurtulmak için çırpınıyorsun, ağzına burnuna tuzlu su giriyor, gözlerini açmak istiyorsun ama genzini yakan tuz bu defa da gözlerini yakıyor, dibe vuruyorsun ama biliyorsun ki dibe vurmadan yukarı çıkamazsın. Çıkıyorsun yukarı. Sonra duruluyor dalgalar ama tekrar fırtına çıkacağından eminsin; çünkü denizin doğası bu ama sen de artık sakin bir limana sığınmak istiyorsun hatta çıkmak istiyorsun denizden genzini yakan o koku ve acıdan kurtulmak için.

Ben dalgalı bir denizden yeni çıktım. Sudan çıkmış balık gibi olsam da biliyorum ki bundan sonra okyanusun ortasına doğru sırt üstü yüzerken karşımdaki dağın ardından doğacak güneşi izleyeceğim. Biliyorum bir gün yeniden doğacak güneş…

Her deneme yazısının bir playlisti olmasına inanırım.

O zaman buyurunuz efenim

  1. KOLPA NASIL ÖĞRENDİN UNUTMAYI
  2. LEYLA THE BAND YOKLUĞUNDA
  3. SILA YAN BENİMLE
  4. SERTAB ERENER İYİLEŞİYORUM
  5. TUNA KİREMİTÇİ-YILDIZ TİLBE YİNE SEVEBİLİRİM
  6. YILDIZ TİLBE VAZGEÇTİM
  7. SEZEN AKSU BEN DE YOLUMA GİDERİM
  8. TEOMAN AŞK KIRINTILARI
  9. TUĞÇE KANDEMİR BU BENİM ÖYKÜM
  10. SİBEL TURNAGÖL 50 YILLIK AŞK

BONUS: HANGİMİZ SEVMEDİK İÇİNDEN KİM GELİRSE

Şeyma TEKİN

Yazar Şeyma TEKİN

1985 doğumlu Şeyma TEKİN Dokuz Eylül Üniversitesi İstatistik Bölümünden mezun olmuştur. Bir bakanlıkta İstatistikçi olarak meslek hayatına başlamış daha sonra başka bir kamu kurumuna geçmiş o sırada Atatürk Üniversitesi Çocuk Gelişimi bölümünü okumuştur. Çocuklara olan ilgisinden dolayı çocuklara yönelik birçok eğitimlere katılmış en son Çocuk Kitabı Yazarlığı eğitimini tamamlamıştır. Henüz yayınlanmamış beş çocuk kitabı bulunmakla birlikte çalıştığı kurumun kreşinde Kreş Sorumlusu olarak görev yapmaktadır. Enerjisi dolup taşan bir oğul annesidir. Psikolog bir arkadaşı ile birlikte @içimdışımcocuk adlı bir instagram sayfası yönetmektedir.
Okumaktan, araştırmaktan ve üretmekten keyif alan Şeyma; psikoloji, ezoterik, spritüel konular, okült ilimler üzerine okumalar, araştırmalar yapmaktadır. Başlarda hobi olarak ilgi duyduğu astroloji alanında eğitimlerini alarak mesleğe dönüştürmüş ve insanlara olan ilgisini ve kişilerarası farklılıkları gökyüzü ilimi ile inceleyip doğum haritası danışmanlığı yapmaktadır.

Bir cevap yazın

Avatar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Son Mohikan Romanının Filmi ve Çizgi Dizisi Arasındaki Metinlerarası İlişkiler – Kadir DAN

VAR OLANA BAKMAK VARLIKLARINIZI ARTTIRIR