in

GEÇ OLMADAN

GEÇ OLMADAN

Yaşarken kimse seni tanımıyor.

Mesela çok iyi bir sanatçısın ama eserlerin dinlenmiyor, iyi bir yazarsın ama eserlerin okunmuyor, İyi bir ressamsın ama kimse merak edip çizimlerine bakmıyor, iyi bir oyuncusun ama kimse seni izlemiyor, iyi bir insansın, iyi şeyler yapmışsın ama bir Allah’ın kulu da “iyi ki böyle güzel insanlar var” diyemiyor çünkü bu hayatta her şey bu evrenden yok olunca kıymete biniyor. Bedenin ya da yaptıkların onlar için bir anlam ifade etmiyor. İnsanoğlu bu. Seni tanımak ve takdir etmek için ruhunun göğe, bedeninin toprağa karışmasını bekliyor.

Sen öldükten sonra yazarsan kitapların okunuyor, oyuncuysan filmlerin seyrediliyor, ressamsan çizimlerin merak edilip bakılıyor, iyi bir insansan da “çok iyi insanmış” deniliyor ama kimse sen yaşarken kıymetini bilmiyor. Herkes sen öldüğünde tanıyor, sen öldüğünde değer vermeye başlıyor sana. Yani ben buradayım demek için capcanlı bedenin yetmiyor insanlar için. İnsanlar seni sadece sen öldükten sonra tanımaya başlıyor ve eserlerinin üzerinde yazan ismin mezar taşına kazınınca merak edilmeye başlanıyorsun. Ah insan niye kaybedince anlarsın ki bazı şeylerin, bazı insanların kıymetini? Oysa yaşarken birini tanımak, takdir etmek zor değil. Gerçi artık sanatının hakkını veren insanları takdir edemiyor, onları tanımıyor oluşumuza şaşırmıyorum bile. Çünkü birçoğumuz sanatın s sini dahi bilmeyen insanları pohpohlayarak, onların şan, şöhret sahibi birer insan olmalarını sağlayarak geçiriyoruz vaktimizi. Böylelikle gerçek kişilik sahibi, gerçek sanatçıları hep bir adım geride bırakıyoruz. Toplumda bizi ileriye götürebilecek, bize faydalı olabilecek herkese sırt çevirmiş oluyoruz. Yani ne yapıyorsak biz yapıyoruz. İyi bir sonucun da kötü bir sonucun da tek sorumlusu bizleriz. Ne zamanki toplumdaki gerçek sanatçıları gün yüzüne çıkarır, onları destekleriz ve en önemlisi onların kıymetini hâlâ yaşıyorlar iken anlarız işte o zaman biz kazanırız, sanat kazanır, gerçek sanatçılar kazanır.


Gülben SOYSAL

Yazar Gülben SOYSAL

Gülben SOYSAL, İlk ve ortaöğretimimi İzmir'de okumuştur. Adnan Menderes Üniversitesi' nde Uluslarası Ticaret Ve İşletmecilik bölümünde devam etmektedir Yazmaya küçük yaşlarda başlamış, deneme, makale, söz, şiir gibi çeşitli yazılar yazmaktadır. 3 yıl önce 3 adet şiiri bir kitapta yayımlanmış, 2021 yılının Ağustos ayında ilk kitabı "Gülerken Birdik Ağlarken Ayrı" okurları ile buluşmuştur.

Bir cevap yazın

Avatar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Issız Ada

BİLİYOR MUSUN