in

GÜNAYDIN ‘’MAMUDO’’

GÜNAYDIN ‘’MAMUDO’’

‘’Madem dünyaya dargındın

Mamudo gurban niye doğdun’’

Günaydın içimdeki  “Küçük Ceylan’’ sana da günaydın ‘’Mamudo’’

Bazı sabahlar beynimin bana oynadığı küçük sürprizler ile uyanıyorum. Kafamın içinde bir şarkı çalıyor ve ben bütün gün o şarkıyı içimden tekrarlıyorum. Bu sabahta Küçük Ceylan’dım mesela. En zor yanı bütün gün alakalı alakasız yerlerde beynim o şarkıyı durmadan ve hiç susmadan söylüyor. Bu durum önemli bir kişi ile konuşma anı da olabiliyor, kahvaltı hazırlarken de… Düşünsenize biri size bir acısını ya da onun için önemli bir anını anlatıyor ve siz içinizden devamlı ‘’Mamudo gurban niye doğdun’’ diyorsunuz hem de nameli.  Korkunç…

Bu sabahta bu nadide parçayı daha fazla beynimin içinde tutmak istemedim ve hemen şarkıyı açıp dinledim. Şarkıyı açıp dinleyince de beynim susuyor. Rahatlıyor herhalde, orasını bilemem ama şarkıyı baştan sona dinlemem gerek.

‘’Mamudo’’ şarkısını dinleyip, rahatladıktan sonra kendimi 90’lar şarkılarını dinlerken buluyorum. Mustafa Sandal’dan  ‘’Gidenlerden’’ ahh en sevdiğim şarkısı… Birden beni çocukluğuma götürdü.

’96 yılı yaz aylarından biri. Yazlıkta her zamanki gibi Kral TV açık.  7 yaşındayım ve elimde annemin allık fırçası. Avazım çıktığı kadar bağırıyorum. “…Gidenlerden bir tek seni bana ekledim. Seni deli gibi özledim. Gidenlerden…’’ O zamanlar kim bu giden, ben kimi deli özledim belli değil. 7 yaşında kim bana bu acıyı yaşatmış gerçekten merak ediyorum.

Kral TV çocukluğumuzun vazgeçilmezi değil miydi? Sanırım çocukken tertemiz beynimi Kral TV izlediğim için olur olmaz şarkılarla doldurmuşum. Üstelik ezberlemek istemiyorum dedikçe daha çok ezberlemişim.  Şimdinin ‘’TikTok’’ şarkıları gibi. Şarkıyı duydukça kaçmak kapamak istiyorsun, ama bir tarafında devamlı onu dinlemek istiyor. Dinledikçe de ezberliyorsun. Girdap gibi.

90’lar dinlerken ve çocukluğuma gitmişken aklıma hep muhteşem anılar geliyor. Ne güzelmiş o zamanlar… Ne kadar anlamlıymış her bir an, her bir anı.

Böyle düşününce de yaşlandım herhalde diyorum. Genelde babaannemin cümleleridir bunlar:

“Biz gençken dedenle şuradan alışveriş yapardık. O zaman kumaşlar daha kaliteliydi.’’

“Bizim zamanımızda şarkılar daha anlamlıydı.’’

‘’Eskiden bilmem ne restoran vardı. Oranın yemekleri pek güzeldi.’’

Acaba yaşlanınca mı geçmiş güzel geliyor bize yoksa güzel anılar biriktirdiğimiz için mi geçmiş güzel oluyor?

Beril DEDEOĞLU ASLAN

Yazar Beril DEDEOĞLU ASLAN

Beril DEDEOĞLU ASLAN , 05.09.1988 yılında Kırklareli şehrinde doğmuştur. İlkokul ve lise öğretimi Lüleburgaz’da bitirdikten sonra İstanbul Bilgi Üniversitesi Reklam bölümünden mezun olmuştur. Üniversite bitikten sonra çeşitli reklam ajansları, televizyon kanalı ve yapım şirketinde çalışmıştır. Oğlu doğduktan sonra çalışma hayatına ara vermiştir.

Bir cevap yazın

Avatar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

HAYATA MOLA

BAYRAMLAR