in

SARILIR HER YARA ZAMANLA

SARILIR HER YARA ZAMANLA

Her ne yaşarsan yaşa sabah uyandığında aynaya bakıp, tebessüm etmeden, aynadaki seni selamlamadan geçme. Ruhsal anlamda çöküşte olsan bile;  yine kalk makyajını yap ya da  saçını tara, en güzel kıyafetlerini seç ve giy üzerine. En sevdiğin şarkıyı aç, kendini ve en önemlisi ruhunu onunla neşelendir. Her ne olursa olsun kendini önemsediğini, kendini sevdiğini davranışlarına dökmeyi ihmal etme. Yüreğindeki denizin dalgaları sana sert bir şekilde çarpmış olsa bile yüzmekten asla vazgeçme, teslim etme kendini dalgalarına çünkü eğer sen kendini dalgalarına teslim edersen; vazgeçersen savaşmaktan işte o zaman boğulursun, kaybettiğini kabul etmiş olursun; ama direnirsen kazanma ihtimalini artırmış olursun. Sevgili Che Guevara’ nın bir sözü vardı:

“Kaybettiğinde değil, vazgeçtiğinde yenilirsin.”

Yani kaybetmen, yenilmen demek değildir, vazgeçmen yenilmen demektir diyor. O yüzden içinde bulunmuş olduğun şartlar, seni zorlasa dahi savaşını asla bırakma, vazgeçme.

Dertlerini çok fazla önemseme, onların üzerine çok fazla gitme. Dünyada o derdi yaşayan tek kişi senmişsin gibi düşünme, kendini asla yalnız ve çaresiz hissetme. Her şeyin gelip  geçici olduğunu hep hatırlat kendine. Dertlerine yoğunlaşıpta yeni çıkmazlar yaratma. Her şeyi aşabileceğine, yaralarını yeniden sarabileceğine, yeniden eski sen olabileceğine hep inan. İçinde bulunduğun durum, senin enerjini tükettiğinde kendini boşluğa bırakma, gücünü içindeki şeyle savaşarak tüketme. Kendini güçsüz, yetersiz, eksik hissetme,  “Neden böyleyim, neden bunları yaşamak zorunda kalıyorum, neden ben,”  diye düşünüp kendini suçlama. Unutma herkesin dağına göre kışı vardır. Bir şey başına geliyorsa bunu olumsuza yorumlamak yerine güzele yorumla, sonunun güzel olacağına hep inan. Ne geçmişte yaşadığın dertlerini aklına getirip daha çok eziyet et kendine ne de gelecek için kaygılan. Geçmiş, geçmiştir. Gelecek ise, belirsizdir. Ne getireceğini bilmediğin bir şey için endişeye kapılma. Bugünde isen bugünü yaşa. Eğer bugün yine çok büyük sıkıntıların varsa onların aşılabileceğini asla unutma. Hiçbir dert seninle kalmaz, seninle göçmez bu dünyadan. Hayat,  dertlerinin üzerine yoğunlaşıp onları düşünecek ve kendini mutsuz edecek kadar uzun değil. O yüzden hep mutlu olmaya odaklan, hep mutlu olabilmenin yollarını ara.  Sen istediğin müddetçe dertlerinin senden önce gitmesine izin verebilirsin. Yaşam, senin defterin ve kalem de silgi de senin elinde. Ona ne yazmak istersen yazabilir, ondan neyi silmek istersen silebilirsin. Takılıp kaldığın, seni yıpratan, tüketen ne varsa şimdi eline silgini al ve silmeye başla. Defterine güzel şeyleri yazmaya ve silgiyi daha az kullanmaya hep özen göster çünkü silersen izi kalır. Hataların elbet olacaktır ama her hatandan ders al ve silgini de ona göre kullan. Özetle; her ne olursa olsun sakın çabuk pes etme, kaybetmiş olsan bile ” En azından savaşarak kaybettim” diyebilmelisin. Yaralarının sarılabilecek, geçecek olduğuna inan ve  her şeye rağmen kendine hep iyi davran. Sen kendine iyi ki davranmazsan kimse sana iyi davranmaz. 

Gülben SOYSAL

Yazar Gülben SOYSAL

Gülben SOYSAL, İlk ve ortaöğretimimi İzmir'de okumuştur. Adnan Menderes Üniversitesi' nde Uluslarası Ticaret Ve İşletmecilik bölümünde devam etmektedir Yazmaya küçük yaşlarda başlamış, deneme, makale, söz, şiir gibi çeşitli yazılar yazmaktadır. 3 yıl önce 3 adet şiiri bir kitapta yayımlanmış, 2021 yılının Ağustos ayında ilk kitabı "Gülerken Birdik Ağlarken Ayrı" okurları ile buluşmuştur.

Bir cevap yazın

Avatar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sarı bavul

SARI BAVUL

AH CANIM ! SEN BİR DE…