in

ŞİMDİKİ ÇAYLARIN TADI YOK

ŞİMDİKİ ÇAYLARIN TADI YOK

Eski muhabbetler ne güzeldi ne kadar samimiydi. Herkes bir ateşin etrafında toplanırdı. Közün üstünde demlik, avuç içlerinde çay koyu sohbete koyulurlardı. Birbirlerini pür dikkat dinler, karşısındakinin ne anlattığına önem verirlerdi.

Hayattan ders çıkaracak hikayeler anlatırlar, o hikayenin ne anlattığına kulak kesilirlerdi. Nasihatse nasihat, derse ders…O sıcacık çayın verdiği huzuru hiçbir yerde bulunmazdı.

Her bir bardağa demli çay dökülür kahkaha şenliğinde, birbirlerine yarenlik ederek sevgi dolu şekilde içerlerdi.

Eskilerde bir de şu vardı: bu gece çay benden, bu gece ateş yakmak benden, bu gece odunlar benden… Hep birlik ve beraberlik içerisinde hareket eder, paylaşmanın da ne demek olduğunu bilirlerdi.

Kim istemezdi ki öyle sevgi dolu, nasihat dolu hikayelerin anlatıldığı bir ortamda bulunmak…O içtiğin çayın bile verdiği tadın bir başka olması…Biz eskiden küçük bir şeylerden bile mutlu olan insanlardık.
Birbirine yardım eden, en önemlisi birbirini seven insanlardık.

Bir çayın verdiği huzuru seven insanlardık ama şimdi çok değiştik.

Ateşin etrafında edilen sohbetler gitti, yerini ihtişamlı salonlarda ya da kafelerde içilen ortamlar geldi. Yine sohbetler var ama uzun edilen muhabbetler kimsede kalmadı. Çünkü onun yerini telefonlar aldı. Sosyal medyaya atılan resimler aldı. Herkes bir gösteri peşinde, herkes sahte mutluluğunu göstermenin peşinde…

Sohbetler var varmasına da nasihatler yok, sevgi sözcükleri yok. Hikayeler var evet ama o hikayelerin yerini alan dedikodular oldu. Ağızdan ağıza dolaşan yalan dolu hikayeler. Nasihat yok, hayattan ders çıkaracak hikayeler yok.

Demem o ki şimdiki çayların pek tadı yok üstadım. Çünkü eski sohbetler ve sevgiler kalmadı.

Çilem AKPINAR

Yazar Çilem AKPINAR

1991 Sivas'ta doğumludur. Esenyurt Üniversitesi Tıbbi Görüntüleme teknikerliği bölümünde öğrencidir. 2021 yılında Gülümse adlı kitabı, 2022 yılında da Gökyüzü adlı çocuk kitabı yayımlanmıştır.. Bir çok antoloji kitaplarında şiirleri ve öyküleri yayımlanmıştır.

Bir cevap yazın

Avatar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

DİKKAT MOTİVASYON İÇERİR

MASAL DİNLEYEN ÇOCUK