in

SÜSLÜ AT

SÜSLÜ AT

Bayram ne çabuk geçti. Misafirler, misafirlikler öyle dolu geçti ki zaman, senin bayramını ancak şimdi kutlayabiliyorum Ceren. Sağlıklı mutlu nice bayramlarımızın olmasını diliyorum. Buradaki bayramları biliyorsun herkes birbiri ile bayramlaşır, kapısı çalınmayan, hatırı sorulmayan kalmaz. Kim kurban kesmiş kim bu bayram kurban kesememiş bilinir, tenceresi kaynamayan kimse kalmaz. Benim için çok güzel bir bayram oldu. Umarım senin bayramında çok güzel geçmiştir.

Kimileri bayramlarda sadece annelerin yorulduğunu düşünebilir. Bayram temizliği, misafirlere sunulmak üzere yapılan ikramlıklar, bayramlık kıyafetlerin ütüsü… Evet, düşündüm de annelerimiz bayram öncesi biraz fazla yoruluyorlar. Ama çocuklarında hakkını inkâr etmemek lazım. Onlar temizlik yaparken kardeşlerimize bakmak, bayram kurabiyesi yapılacağı için bakkaldan siparişleri getirmek, biz olmasak tüm bunları kim yapacak. Ayrıca arefe akşamları elimize yakılan kınaları unutmamalıyız. Kolay mıydı kınalı ellerimize geçirilmiş çoraplarla sabaha kadar uyumak.

Bu bayram iki elime aynı desenle kına yakılmasını istedim. Annem beni kırmadı ve tarif ettiğim çiçeği elime bir güzel çizdi. Sadece kınayı doldurduğumuz poşetin ucunu biraz geniş kestiğimden çiçek kenarları her zaman olduğundan daha kalın oldu. Biliyor musun çiçeğin kalın kenarlı halini daha çok beğendim. Geçmiş bayramların birinde ablam poşetin ucunu biraz fazla kestiğinden elime sıkılan kınanın kalınlığını fark edip hemen elimi çekmiş ve yeni bir poşet getirip annemden kınayı diğer poşete aktarmasını istemiştim. Artık farklı tecrübelere daha açık olacağımı düşünüyorum.

Babamlar bayram namazından gelince sıra ile evdeki herkes birbiri ile bayramlaştı. Kahvaltıdan sonra da komşularla bayramlaşmak için evden ayrıldık. Her zaman olduğu gibi çantam ikram edilen rengârenk ambalajlı şekerlerle doldu. Gün içinde ben ve kardeşlerim Tahir Amca’nın bakkalını ziyaret edip bayramlaşmayı ve bayramlık harçlıklarımızın bir kısmını harcamayı ihmal etmedik. Bayramlıkları içinde üçüzleri görmen lazım çok şirin olmuşlardı. Zeliha Nine Zeynep’in ayağındaki kırmızı ayakkabıları görünce “bizim zamanımızda da kırmızı pabuç çok sevilirdi, demek ki hala çok seviliyor” deyip gülümsemişti. Sonrada Zeynep’in eline fazladan bir şeker daha tutuşturdu.

Komşu bayramlaşmasında annemle babama ben ve üçüzler eşlik ettik diğer kardeşlerim her zaman bize katılmıyor bazen arkadaşları ile zaman geçiriyorlardı. Ancak Halit Amca’nın atına binileceği zaman bütün çocuklar hazır olurdu. Halit Amca bayramda atını süsleyip ikindi vakti kasabanın meydana getirir ve oradaki çocukları sıra ile ata bindirip gezdirirdi. İlk defa ata bindiğimiz zamanı hatırladın mı? Attan korktuğumuz için ata yalnız binmek istememiş ikimiz birden binmiştik. Artık ata alışkın olduğumdan tek başıma binebildim Halit Amca atın yularından tutup iki tur gezdirdi sonra da “İkinci tur Ceren Hanım kızım içindi,” dedi. Anlayacağın buralarda yokluğun hala hissediliyor.

Bayram sonunda biriken harçlıklarımın bir bölümünü güzel bir niyet için ayırdım. Bunu sana bir sonraki yazımda anlatacağım. Kendine çok iyi bak. Annen ve babanın ellerinden öpüyorum.

Hilal DOĞRU

Yazar Hilal DOĞRU

Hilal DOĞRU , Hataylıdır. Evli , dört çocuk annesi bir ev hanımıdır. Önlisans İlahiyat mezunudur. "Faris'in Kozası", "Bozuk Para" ve "Garip Gezegen Suhan" adında yayınlanmış üç tane çocuk kitabı vardır. "Edebiyat Matinesi" adlı derleme kitapta bir deneme yazısı bulunmaktadır. Ayrıca basım aşamasında olan derleme bir kitapta bir adet çocuk hikayesi vardır.

Bir cevap yazın

Avatar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

YÜKSELEN BİNALAR VE KAYBOLAN DEĞERLER

BİLİNÇALTI YÖNETİLEBİLİR