in

ZEYTİN AĞACI

ZEYTİN AĞACI

Zeytin ağacı ya da mitolojide bilinen adıyla” ölümsüz ağaç. İlyada Destanı’nda Homeros Zeytinin ölümsüzlüğünü: “Ben herkese aitim ve kimseye ait değilim, sen gelmeden önce de buradaydım, sen gittiğinde de burada olacağım,” diye anlatmıştır.

Nazım Hikmet’te der ki: “Yani öylesine ciddiye alacaksın ki yaşamayı, yetmişinde bile, mesela, zeytin dikeceksin, hem öyle çocuklara kalır diye değil, ölmekten korktuğun halde ölüme inanmadığın için, yaşamak yanı ağır bastığı için.

Sizce de muhteşem değil mi? Bir çekirdekten var olmak, köklenip sonsuzluğa doğru sabırla, bilgelikte uzanmak. Köklerini derine daha derine salarken karşılaştığı engelleri ufak ufak, incelikle deler ya da usulca etrafında dolaşır da yine de etrafına zarar vermez. Yolu kendi yoludur. Öfkenin de şefkatin de kendi yolunda yine kendi önüne koydukları olduğunu bilir de atar adımlarını usulca. Kökleri farklı yollara dağılıp, kendi yönlerini çizseler de hepsi ortak gövdede buluşuverirler. Her kök kendi yolundan topladığı zararı ziyanı, yarayı-bereyi, zehr-i zıkkımı, şifaya dönüştürüp yine ağacın benliğine yani gövdesine iletmekle yükümlüdür. Kendine bunu görev bilmiştir.

İşte o kökten alınıp şifaya dönüşüp, dallanıp yeşerenleri yeryüzü karşılamaya hazırdır artık. Dal olur, yaprak olur, meyve olur. Rüzgâra, fırtınaya, yağmura, kara, doluya, taş atana, dalını-yaprağını koparana karşı dimdik duruşuyla, bilgeliğiyle cevap verir. Küsmez, kırılmaz. Belki arada inzivaya çekilir; ama kendini onarıp hazır olduğunda bütün ihtişamıyla yine yeşeriverir. Bu böyle sürer gider. Ne zaman ki aktaracak bilgisi, verecek meyvesi kalmaz o zaman düşer toprağa karışır. Ölmez, toprağa karışır yeniden başka bedenlerde can bulur. Öğretisiyle belki de çekirdeğiyle başka gövdelerde hayat olmaya devam eder.

Seyhan YÖNLÜ

Yazar Seyhan YÖNLÜ

Seyhan Yönlü, 1988 Adana doğumlu. Lisans eğitimini Erciyes Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümünde tamamlanmıştır. İstediği eğitimi alamaması sebebiyle Çağ Üniversitesindeki yüksek lisans eğitimini yarıda bırakmış öğretmenliğe başlamıştır. Hareketliliği ve yeniliği sevmesi onun özel sektörde çalışmasına neden olmuştur. Halende devam etmektedir. Çağdaş dönem edebiyat, psikoloji ve feminizm üzerine okumalar, araştırmalar yapmaktadır.Ayrıca;
Imperial College London   Coaching Skills for Learner-Centred Conversations
Differentiated Teaching – Oxford
Yaratıcı Yazarlık Eğitimi- İstanbul Üniversitesi
Eğitimleri almıştır.

Bir cevap yazın

Avatar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

BÖYLE BİTMEK İÇİN BAŞLAMAMIŞTIK

ÇOCUKLA YAZ TATİLİ