in

OKUL KAYGISI (KİTAP ÖNERİLERİ)

OKUL KAYGISI (KİTAP ÖNERİLERİ)

Çocukların kreş, anasınıfı ve birinci sınıfa başlaması için öz-bakım, bilişsel ve sosyal becerilerinde yeterli düzeyde hazır olması gerekmektedir. Fakat yine de her çocuk okula başladığında aynı tepkiyi göstermez. “Annem beni bırakacak mı? Diğer çocukları tanımıyorum. Burada mı kalacağım? İhtiyacım olunca kime söyleyeceğim?” gibi bir sürü soru ile kaygılarını daha arttırabilirler. Bunların başlıca nedeni bu yaş çocuklarda zaman ve uzaklık kavramının tam olarak oturmamasıdır. Bu süreci hem çocuk hem de ebeveynler açısından daha kolay atlatabilmek için:

Öncesinde okul hakkında küçük bilgiler vermek, ilk günler de 1-2 saat okulda durmak, öğretmeni ile tanışmak, anne ve babanın okuldan ne zaman alacağını saat üzerinden göstermek” gibi çocuğu rahatlatacak bilgiler, sürecinin daha sağlıklı ilerlemesine yardımcı olur.

Bu süreçte kitaplardan da yardım almak çok faydalı olacaktır. Seçtiğim birkaç kitap örneğini sizinle paylaşmadan önce belirtmek isterim ki çocuğunuzda kaygı yoksa, ‘okulda neler yapılır, yeni arkadaşlıklar’ gibi konular bulunan kitapları seçmelisiniz.

  • AVUCUMDAKİ ÖPÜCÜK
  • OKULA GİTMEK İSTEMİYORUM
  • ZEYTİN OKULA GİTMEK İSTEMİYOR
  • SEVGİLİ ÖĞRETMENİM
  • ELİF OKULA BAŞLIYOR

Avucundaki Öpücük-Audrey Penn

Ormanda okul başlıyordu ama Minik Rakun okula gitmek istemiyordu. Onun korkularını yatıştırmak isteyen Anne Rakun, “Avucundaki Öpücük” adını verdiği aile sırrını yavrusuyla paylaştı. Amacı dünyası ne zaman birazcık korkutucu hale gelse, onu çok sevdiğini hatırlamasını sağlamaktı. 1993 yılındaki ilk basımından beri insanın içini ısıtan bu kitap, çocuk klasikleri arasındaki yerini alarak, özellikle de okula, yuvaya başlamak ya da bir kampa gitmek gibi ayrılık anlarında, milyonlarca çocuğun ve velinin yaşamına dokunmuştur. Çok sayıda yuva öğretmeni bu öyküyü ilk günde okumayı sever.

Okula Gitmek İstemiyorum-Ayşen Oy

Bu kitap size, çocuğunuzun eğitiminden geri kalmasına ve sosyal hayatının etkilenmesine yol açabilecek okul fobisi sorunuyla başa çıkabilmeniz konusunda küçük bir ipucu verecek…

Zeytin Okula Gitmek İstemiyor-Christian Lamblin

Okul öncesinde çocukların sıklıkla yaşadığı yersiz korku ve ısrarcı davranış temelli sorunları aşabilmeleri için yaratılan dizinin benzerlerinden en büyük farkı, ÜNLÜ ÇOCUK DOKTORU EDWIGE ANTIER’in ebeveynlere özel hazırlamış olduğu rehber. Soru-cevap şeklinde, bilimsel açıklamalar ve öneriler ışığında şekillenen yardımcı kaynak niteliğindeki bu rehberde, basit ve kullanılabilir bilgilerin tümü kitabın özgün hikâyesiyle uyum içinde hem anne baba hem de çocuk için bir okuma ahengi yaratıyor.Çocukların sosyal yaşama uyum sağlama sürecinde üstesinden gelmekte zorlandıkları birtakım duygu ve davranışları mercek altına alan “Dene, Yanıl, Öğren!” çocuklar ve tüm anne babalar için hayatı kolaylaştırıyor.

Sevgili Öğretmenim-Deborah Hopkinson

Sevgili Öğretmenim, bir öğrenciden hiçbir zaman unutmadığı öğretmenine yazılmış, eğlenceli olduğu kadar dokunaklı bir teşekkür mektubu. Bugün okulun ilk günü. Ele avuca sığmaz bir ikinci sınıf öğrencisi okula gitmeyi hiç istemiyor. Çünkü o uslu uslu oturmayı değil koşup oynamayı seviyor.  Sulara bata çıka sırılsıklam olup okula gittiğinde öğretmeninin onu azarlayacağından emin. Ama yeni öğretmeni onu gülümseyerek karşılıyor. Okuyacaklar timsahlı kitaplardan, ekip biçecekleri sebze bahçelerinden bahseden yeni öğretmen hiç de korktuğu gibi biri değil!

Elif Okula Başlıyor-Liane Schneider

Yedi yaşına basan Elif artık anaokulu yerine ilkokula gidecek. Okuma yazmayı, hesap yapmayı ve başka birçok şeyi öğrenip, yeni arkadaşlar edinecek. Okula gitmek çok eğlenceli görünse de Elif birazcık korkuyor. Ancak kaydolmaya gittiğinde, okulun aslında göründüğünden çok daha eğlenceli olduğunu keşfediyor. Elif’in bu heyecanlı macerasına siz de katılın.

Esra GÜLKAN

Yazar Esra GÜLKAN

1990 İstanbul doğumludur. İstanbul Maltepe Üniversitesi Çocuk Gelişimi ve Eğitimi mezunudur. Aynı zamanda Sosyal Hizmetler bölümü mezunudur. 10 yıldır Anasınıfı Öğretmenliği yapmaktadır.Yıldız Teknik Üniversitesi Okul Öncesi Robotik Kodlama Eğitimi almış ve bu egitimi sınıfında uygulamaktadır. Oğlu Yaman ile beraber evde eğlenceli oyunlar ve etkinlikler yaparak oğlunun gelişimine katkı sağlarken; instagram sayfası aracılığıyla minik kalplere dokunmaktadır.

Bir cevap yazın

Avatar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

EĞER BEN ÖLÜRSEM

RENGİM