in

YAŞSIZ KİTAPLAR

YAŞSIZ KİTAPLAR

Bütün kitaplar elbette okuyucusuna bir şeyler katar ama bazı kitaplar kalbinize dokunur.

Fikrinizi değiştirir ve bakış açınızı geliştirir.

Kızım şuan 6 yaşında ancak 2 yaşından beri aktif olarak kitap okumaktayız.

Değerler eğitimi veren, kuralları öğreten kitapları da okuyoruz tabi ki. Öğrenmenin en iyi yolu okumaktan geçiyor.

Ama en sevdiklerimiz hayatımıza dokunanlar oluyor.

Eğitici olmaya zorlanmamış ve gerçekten okumaktan keyif aldığımız, tekrar tekrar okumaktan sıkılmadığımız, sadece çocukların değil yetişkinlerin de okuması gereken yaşsız kitaplardan yaz dönemi için bir liste yapmak istedim bu ay siz sevgili okurlara.

Hadi gelin.

1. Petra

Ne olduğunu bulmaya çalışan bir minik çakıl taşı Petra. Sadece çocuklar için değil yetişkinler için de yazılmış bir felsefe kitabı adeta. Okuduğumuzdan beri o kadar çok seviyorum ki. Ne olduğumuzu, ne olacağımızı, ne olmak istediğimizi sorgulatan şahane bir çocuk kitabı.

💫”Sonsuz olasılıklarla dolu bir dünyanın yumurtasıyım.”

💫”Ne olursam olayım harika bir şey olacağım kesin!”

💫”Endişelenmeye gerek yok. Ben bir taşım, bu da benim yuvarlanışım.”

Kitabın en sevdiğim cümleleri. Ne şahanelere öyle değil mi? Her birini duvarlara yazasım gelir.

Çizimlere ayrıca bayılıyorum. Kısaca seni seviyoruz Petra.

2. Pezzettino

Kitapta küçük bir parçacık olan Pezzettino’nun kendini arayış süreci anlatılır. Pezettino neden küçük olduğunu, kimin ya da neyin parçası olabileceğini düşünmeye ve araştırmaya başlar. Bulduklarını yorumlayarak cevaba ulaşmaya çalışır.

Pezzetino, taşa benzer küçük bir parçacığın kendini sorgulama yolculuğunu konu alan kısa bir öykü kitabı. Pezzetino adındaki küçük parçacık, birçok parçadan oluşan, büyük ve işlevi olan varlıkların arasında kendisini çok küçük bulur ve ne olduğunu anlamaya çalıştığı bir arayışa girer. İlk olarak kendisinin başka bir varlığın parçası olduğunu düşünür ve kimin parçası olduğunu anlamak için karşısına çıkan her şeye “Ben sizin bir parçanız mıyım?” diye sorar. Fakat hiçbirinden olumlu bir yanıt alamaz. Yolculuğunun sonunda Pezzetino hiçbir canlının olmadığı bir adaya varır. Adada ayağı takılıp düştüğünde minik parçalara ayrılır. Böylece kendisinin de parçalardan oluştuğunu, kimsenin parçası olmadığını anlar ve “kendisi” olduğunu keşfeder.

Özellikle uyum sağlamakta güçlük çeken, utangaç mizaçlı çocuklar Pezzettino ile diğerlerinin yanında eksik veya küçük hissetmesi konusunda özdeşim kurabilir ve hikâyenin sonunda kendisini keşfetmesini rahatlatıcı bulabilirler.

Bence Pezzettino da yaşsız bir kitap.

3. Avucundaki Öpücük

 Zor durumda kalan veya ilerde kalacak olan çocukları yüreklendirmek umutlandırmak için yazılmış bir sevgi masalı adeta.

Ulusal Eğitim Birliğinde öğretmenlerin seçtiği ilk 100 kitap arasında yer alan bu kitap Amerika da bestseller arasında yer alıyor. Bu kitap sadece çocuklara değil yetişkinlere de sesleniyor. Avucundaki Öpücük serisinin diğer kitaplarını da alabilir severek okuyabilirsiniz. Seni Seviyorum demenin en kolay yolu bu kitapta. Kızımın okul kaygısı duyduğu dönemde tanıştık bu kitap ile öyle iyi geldi ki bize. Umarım size de iyi gelir.

4. Eyvah Kalbim Kırıldı

Hepimizin başına gelen bir şeydir. Bazen hayallerimiz suya düşer ve kalbimiz pıt diye kırılır. Kahramanımız Kalben o gün öyle üzülmüş ki ne yaparsa yapsın neşesi yerine gelmiyormuş.

Sahiden sorumuz şu. Bir kırık kalp nasıl düzelir ki?

Çizimleri ile çocukların kalp kırıklığı ile başa çıkmasına yardımcı olacak bir kitap.

5. Elmer

Dünyanın en ünlü renkli fili Elmer’in maceraları yazar David Mckee tarafından kaleme alınmış. Serinin her kitabı ayrı bir ders niteliğinde.

Bir zamanlar bir fil sürüsü vardı. Bu sürüde genç filler, yaşlı filler, uzun boylu, kilolu ve zayıf filler yaşardı ve bütün fillerin rengi aynıydı, gri. Oysa sürünün en komik fili Elmer rengârenkti ve diğerlerinden çok farklı görünüyordu. Hiç rengârenk fil olur mu demeyin. Elmer’in sürprizlerle dolu hikâyesi sizlere farklılıkların güzelliklerini anlatacak…

Elmer’in tanıştığımız ilk kitabı farklılıklar üzerineydi ve hala kızım Zeyno’nun favorilerindendir.

6. Bir Kâse Çikolatalı Puding

Beslenecek salyangozlar, öpülecek kurbağalar, taranacak saçlar, uyutulacak kaplumbağalar, dinlenecek fısıltılar, gezilecek diyarlar varken çikolatalı puding yapmaya vakit olabilir mi?”

Ağaçlarından çikolata toplanan, kuyularından süt çekilen, yumurtadan kaşık çıkartan, nehirden tencere tutan, not ağacına notlar alan masalsı anlatımını ve çizimlerini Zeyno çok sevdi.

Güzel şeyleri ertelemeden yaşamak da mümkündür bizim aldığımız mesaj. Yoksa onca işin gücün arasında boğulup kalırız. Bence yaşsız bir kitap. Çünkü ben de Gine gibi yapacaklarımı üç gün önceden düşünürüm.

Biz kitabı çok sevdik. Hemen çikolatalı puding yapmak için mutfağın yolunu tuttuk.

Güzel şeyler ertelemeye gelmez.

7. Ben Çok Güzelim

Bu tatlı sümüklü böcek ile siz de tanışın bence.

Rengârenk kabuklu, kafasında çiçekleri dünya tatlısı.

Hem salyangozlar hakkında bir sürü şey hem de kendimizi olduğumuz gibi sevmeyi öğreneceğimiz bir kitap. Çok sevdik

8. Ters Evler Mahallesi

Bu kitapta her şey ters.

Fırında sebze -meyve, kitapçıda ekmek, kasapta kitap satılıyor.

Yön levhalarında aşağı mahalle yukarısını, yukarı mahalle aşağısını gösteriyor. Arabalar geri geri gidiyor.

İnanmazsanız Ters Evler mahallesinde siz de bir gezintiye çıkın.

Alıntı:

“Ters yaşamaya alışmış bir topluluğun alışık olduğu düzeni değiştirmek zordur. İşe eğitim ile başlamalıyız.

İşin ucunda eğitim varsa orada tersliğe asla yer yoktur.”

“Ters evler Mahallesi adı onlara yanlış giden her şeyin eğitimle düzelebileceğini hatırlatacaktı.”

Kitabın son sayfasında yer alan “Kafamdaki Ters Sorular” kısmı çocukları düşünmeye sevk edecek şekilde hazırlanmış.

9. Fazlasını Bulmak

Umudunu, sevgisini, hayal gücünü kaybetmeyenlere, en azın bulmaya çalışanlara

Hayatın bir oyun alanı olduğunu hatırlatan “Hayata daha fazla nasıl hayat katılır sorusu ile yola çıkan sevmenin, cesaretin, hayal gücünün önemini anlatan yaşsız kitaplardan kendisi.

10. Ağlamak Yağmur gibidir.

Duygular hava olayları gibidir. Gelip geçerler. Ağlamayı yanlış mı anlıyoruz? İlla ters giden bir şeyler olduğu için mi ağlarız? Oysa yağmurdan sonra toprağın tazelenip yenilenmesi gibi ağladıktan sonra bedenimiz de sakinleşip tazelenmez mi? Üzgün, kızgın, yalnız, kaygılı hissedebiliriz ama duygular hava olayları gibidir; gelip geçerler. Yeter ki onları anlayalım ve kabul edelim.

11. Belki

Yine Çocuk kitabı olmasına rağmen bence her yaştan insanın hayatında bir kez okuması gereken bir eser.

Sen, var olmuş ve olabilecek tek şeysin. Benzersizsin. Sadece burada ve bu zamanda var olmanın önemi son derece büyük ve bir daha asla yaşanamayacak kadar nadir.

Bu, yapacağın ve olabileceğin her şeyin hikâyesidir. Bu hikâye şu anda kim olduğun ve içinde barındırdığın tüm büyülü ve sınırsız potansiyel içindir.

“Nereye gidersen git, umutlarını yanına al, hayallerini bavuluna yerleştir ve asla unutma; keşifler yolculuklarda yapılır.”

“Hayat senin hayatın.

Deneyebileceğin kadar çok şey dene.

Görebileceğin kadar çok şey gör”

Bir yetişkin olarak nasıl çocuk kitapları okumayı seviyorum derseniz, işte böyle eğitici olmaya zorlamayan, okuyunca kalbimi ısıtan, aklımda lambalar yakan.

Duygu POLAT

Yazar Duygu POLAT

4 Eylül 1988 yılında Edirne'de doğmuştur. İlk ve orta öğrenimini Lüleburgaz'da tamamlamıştır. Balıkesir Üniversitesi Pazarlama / Anadolu Üniversitesi işletme bölümlerinden mezun olmuştur.5 yıl Mali Müşavirlik ofisinde çalışmıştır
2015 yılında evlenmiş, 2016 yılında Zeynep Zühra isimli kızı dünyaya gelmiştir. Kızının dünyaya gelişinin ardından Multiple Skleroz (MS) hastalığı ile tanışmıştır. Hayatına giren bu pekte sevimli olmayan ve hayatını
derinden etkileyen bu arkadaş ile iyi geçinmeye çabalarken, hayatını kızı ve ailesi ile birlikte her günü dolu dolu, mutlu ve stressiz bir şekilde yaşamaya çalışmaktadır.@etkinlikana_ isimli
Instagram sayfasında çocuk oyunları içerikleri üretip, kızı ile birlikte okuduğu, keşfettiği kitapları
kitapseverler ile paylaşmaktadır. Annelik yolculuğunda çocuk kitapları ile tekrar yolu kesişmiş, Kızının kitap
okumaya olan ilgisi içinde bir yazma hissi uyandırmıştır.
- Birlikte Yayınlar Kitabevi / Masallar Ülkesi-1 / Balerin Leylek Masalı
- Sıfır Yayınları / Büyüyünce Hatırla / Pembe Dağlar
- Hemera Yayınları / Masal Diyarı / Mızıkçı Sıpa
Projelerinde, öykü ve masalları ile yer almıştır.

Bir cevap yazın

Avatar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir Yorum

GERÇEK İLE HAKİKAT

YETERİNCE YETENEKLİ DEĞİL MİYİM?