in

AĞLAMAK İYİLEŞTİRİR!

AĞLAMAK İYİLEŞTİRİR!

Shakespeare: “Ağlamak üzüntünün derinleşmesini önler,” diye yazarken Romalı Şair Ovidius “Ağlamak rahatlatır, üzüntü gözyaşıyla akıp gider,” demiştir.

Siz ne düşünüyorsunuz? Ağlamak iyileştirir mi?

Evrensel bir beden dili olan ağlamak, aslına bakıldığında gözünden yaş akıtmak, enteresan bir olaydır. Birçok farklı sebepten ağlamak mümkünken, sebepleri farklılaşan gözyaşlarının protein içerik ve mikroskobik görüntüleri de farklılık göstermektedir.

Peki neden ağlar insan? Ağlamanın çeşitleri var mıdır? Cinsiyete göre değişir mi? Ağlamak yararlı mıdır zararlı mı?

Duman, soğan kokusu gibi ağlamalar refleksif ağlama olarak tanımlanırken; üzüntü, mutluluk, merhamet, öfke, haksızlığa uğrama, hayat zorlukları, zorlu insan ilişkileri vb duygulardan dolayı ağlamalar duygusal ağlamalardır. Bakıldığında duygusal gözyaşları sadece üzüntüyle alakalı değildir. Komedi izlerken gözlerin yaşarması veya sevinçten gözyaşı dökme durumlarını da içerir.

Cinsiyet ayırt etmeksizin herkes ağlar aslında ancak yapılan araştırmalar kadınların erkeklerden daha fazla ve daha uzun ağladığını göstermektedir. (kadınlar ayda ortalama 5,3 kez ve 5-6 dk; erkekler 1,3 kez 2-3 dk). Tabii toplumsal söylemler(erkek adam ağlamaz, sen artık büyüdün vs) ve ağlamanın zayıflık olarak algılanması da bu sonuçlarda etkilemektedir.

Ağlamak eylemine Freud, aforizmasında şöyle yer vermiştir. “Sinirlenince ağlayan insanlar, daha içten ve güvenilirdir.” Freud’un bu aforizmasından da anlaşılacağı üzerine ağlamak zayıflık göstergesi ya da kötü bir durum değil aslında ağlamanın özel ve güzel bir eylem olduğundan bahsetmektedir. Bu bağlamda ağlamak öncelikle duygusal boşalım sağlamakta, duyguların daha iyi anlamanıza, vücuttan toksinlerin atılmasına ve kişinin daha rahat hissetmesine yardımcı olmaktadır.  Stresi azaltarak gerginliğin giderilmesine yardımcı olur. Doğal olarak insan sağlığı için faydalı ve iyileştiricidir.

Bilindiği üzere bebekler acıkınca, altı ıslanınca, uykusu gelince, gazı olunca, ilgi istediğinde ve stres olunca ağlarken çocuklar kendilerini ifade edemedikleri durumlarda, ihtiyaçlarının karşılanmasının istendiğinde ağlarlar. Ağlamak bebekler ve çocuklar için de birçok fizyolojik faydaları vardır.

  • Ağlamak gözyaşı bezlerini harekete geçirerek kurumalarını engeller.
  • Antibakteriyel özelliği sayesinde gözlerde enfeksiyon oluşumunu engeller.
  • Toksinlerin atılmasını sağlar.
  • Endorfin hormonu salgılanmasını sağlayarak hem ağrı kesici hem de rahatlatıcı etkisini ortaya çıkarır.

 Birçok bebek kitabı ve çocuk kitapları yazarı ünlü gelişim psikoloğu Aletha Solter, ağlamanın spor yapmaktan daha iyi olduğunu; ama tabi ki her ikisini de yapmamız gerektiğini ifade etmektedir.

Ağlamak rahatlatır, strese iyi gelir, iyileştirir.

Şeyma TEKİN

Yazar Şeyma TEKİN

1985 doğumlu Şeyma TEKİN Dokuz Eylül Üniversitesi İstatistik Bölümünden mezun olmuştur. Bir bakanlıkta İstatistikçi olarak meslek hayatına başlamış daha sonra başka bir kamu kurumuna geçmiş o sırada Atatürk Üniversitesi Çocuk Gelişimi bölümünü okumuştur. Çocuklara olan ilgisinden dolayı çocuklara yönelik birçok eğitimlere katılmış en son Çocuk Kitabı Yazarlığı eğitimini tamamlamıştır. Henüz yayınlanmamış beş çocuk kitabı bulunmakla birlikte çalıştığı kurumun kreşinde Kreş Sorumlusu olarak görev yapmaktadır. Enerjisi dolup taşan bir oğul annesidir. Psikolog bir arkadaşı ile birlikte @içimdışımcocuk adlı bir instagram sayfası yönetmektedir.
Okumaktan, araştırmaktan ve üretmekten keyif alan Şeyma; psikoloji, ezoterik, spritüel konular, okült ilimler üzerine okumalar, araştırmalar yapmaktadır. Başlarda hobi olarak ilgi duyduğu astroloji alanında eğitimlerini alarak mesleğe dönüştürmüş ve insanlara olan ilgisini ve kişilerarası farklılıkları gökyüzü ilimi ile inceleyip doğum haritası danışmanlığı yapmaktadır.

Bir cevap yazın

Avatar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tellal / Kadir DAN

YÜKSELEN BİNALAR VE KAYBOLAN DEĞERLER