in

ALFA KUŞAĞINDA ÇOCUK YETİŞTİRMEK

ALFA KUŞAĞINDA ÇOCUK YETİŞTİRMEK


Dünya nüfusu hızla artarken, dünya üzerindeki son kuşak olarak bilinen Alfa kuşağı, 21. Yüzyılda doğmuş tek kuşak grubudur. Biz onlara Dijital Dünyanın yeni sahipleri de diyebiliriz.

Alfa kuşağı şüphesiz ki, dünyaya geldiği andan itibaren teknoloji ile tanışmaktadır. Bu teknoloji ile tanışma da çoğunlukla aileden kaynaklanmaktadır. Çocuğumuzun her anını hatıra olarak saklamak amacıyla akıllı telefonlarımızın kameralarını hangimiz kullanmıyoruz? Çocuğumuzun teknoloji ile tanışması adına, hayal dünyasının gelişmesi adına veyahut pek çok sebeplerle çocuklarımıza küçük yaştan itibaren açtığımız ekranlar onların doğrudan dijital dünyanın içine girmesini sağlıyor aslında.

Zararlarını hepimiz farkında olsak ta belirli sınırlar çerçevesinde çocuğumuza izin veriyoruz. Bu çağın çocukları için cep telefonları, ekranlar, tabletler ve diğer teknolojik aletler sıradan ürünler oluveriyor.

Bir de ayna durumu var tabii… Bizim elimizden düşmeyen telefon ve tabletleri gören çocuklarımız bizi gözlemleyerek yaptığımız hareketlerin aynılarını yapmaya başlıyor. Bizim teknoloji ile geçirdiğimiz zamanlar çocuğumuz ile geçirdiğimiz süreyi kısaltıyor. Bu durumda çocuğun aklında “annem- babam telefon ile bu kadar ne yapıyor?” sorusunu getiriyor ve merak duygusu ile birleştiğinde çocuğumuz da kendisini elinde telefonla buluyor.  Ebeveyn çocuğunun aynasıdır. Biz her ne kadar çocuğumuzun teknolojinin içerisine çok girmesini istemesek te bu konuda biraz da kendimize çeki düzen vermemiz gerekiyor diye düşünüyorum.

Teknoloji sınırlı ve doğdu şekilde kullanıldığında faydalı olsa da her şeyde olduğu gibi fazlası zararlı.

Günümüz teknolojisi doğru ve dozunda kullanıldığında,

Çocukların psiko motor gelişimlerini, sosyal gelişimleri, dil gelişimlerini ve bilişsel gelişimlerini olumlu destekliyor.

Hayal dünyasının gelişmesini sağıyor.

Düşünme yeteneğini geliştiriyor.

Problem çözme becerilerini geliştiriyor.

Doğru kullanılmayan teknolojinin zararlarına örnek verecek olursak,

Teknoloji ile fazlaca vakit geçiren çocuğun gelişim özellikleri yaşıtlarına göre geç seyredebilir.

Arkadaşları ile iletişimlerinde sorun yaşayabilir.

Sağlık sorunları ile karşılaşabilirler.

Hırçınlık, öfke krizleri geçirebilirler.

Günümüzde yaygınlaşmış olan dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu ile karşılaşabilirler.

Çocuğumuzu yeteneklerine göre uygun olan kurslara göndererek, ekran saatlerini kısıtlayarak, onlara örnek olarak, onlarla daha fazla kaliteli vakit geçirerek, aktiviteler üreterek, fikir alışverişi yaparak Alfa kuşağının dijital dünyadan biraz uzaklaşmasını sağlayarak onlarla daha kolay anlaşabiliriz bence. Unutmayalım, her şeyde olduğu gibi teknolojinin de fazlası zarar…Gizem AYDIN

Yazar Gizem AYDIN

1991 Silivri/İstanbul doğumludur. İlk ve orta eğitimini doğup büyüdüğü ilçede tamamlamıştır. Lise eğitimini Bilişim Teknolojileri/Web Tasarımı üzerine tamamlamıştır. Beykent Üniversitesi Çocuk Gelişimi ve Eğitimi mezunudur. Ayrıca Anadolu üniversitesi Felsefe Bölümü eğitimi almıştır. Alanında pek çok eğitimi ve belgeleri bulunmaktadır.
7 yıl boyunca Okul Öncesi Öğretmeni olarak görev yapmış olup eğitim alanındaki tecrübelerine oğlu ile birlikte evden devam etmektedir. Evde oğlu ile birlikte uygulamış olduğu etkinlikleri miniklere örnek olabilmesi amacıyla @cocuk_gelisim_uzmaniii sosyal medya hesabından paylaşmaktadır.

Bir cevap yazın

Avatar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

3 Yorum

ÇOK BİLMİŞLER ÇETESİ

Gizli Öğreticiler