in

Aşkın Ömrü Var Mı

Aşkın Ömrü Var Mı

          Yıllar boyu aşk, tanımlanması en zor kavramlardan biri olmuştur. Kimimiz ömür boyu sürdüğüne inanırken kimimiz bitebildiğini savunmuştur. Peki gerçek hangisidir? Gelin bilimsel açıklamasına bakalım:

          Aşkın heyecan hali olduğunu söyleyenler aslında haklı diyebilirim. Çünkü aşık olduğumuzda bedenimizde birçok değişiklik meydana geliyor. Kalp atışlarımız hızlanmaya ve kan basıncımız yükselmeye başlıyor. En sık görülen durumlardan bir diğeri ise uyku ve yeme düzenimizdeki değişiklikler. Fizyolojik belirtiler bu şekilde olsa da işin bir de hormonel boyutu var.

          Aşık olunca;

         Vücudumuzda seviyesi en çok artan iki hormon bulunuyor: dopamin ve kortizol. Dopamin hormonu, kişide heyecanı artırıp cinsel çekimle ilişkilendirilebilirken; kortizol hormonu ise stres seviyemizin artmasına neden oluyor. Tam da bu yüzden aşık olduğumuzda kendimizi sürekli olarak diken üzerinde hissediyor ve gelgitli duygular yaşarken buluyoruz. Mutlu olduğumuz anlara bile endişe ve panik eşlik ediyor. Bu dalgalı süreçte biz de çoğu zaman ne yapacağımızı bilemiyor ve savruluyoruz. Mutluluğu da endişeyi de uçlarda yaşıyoruz.

          Dopamin hormonumuz da yüksek seviyelerde seyrettiği için heyecan ve haz seviyemiz daha da çok artıyor. Bunun sonucunda da partneri arzulama, daha çok zaman geçirme isteği gibi durumlar meydana geliyor.

          Aşkın Ömrü Neden İki Yıl?

          Aşık olma durumunda vücudumuzda meydana gelen durumlardan bahsettim. Aslında o süreçte yaşadığımız ve ‘bulutların üzerinde gibiyim’ diye tarif ettiğimiz her durum uçlarda seyreden hormon seviyelerimizden kaynaklı. İyi duyguları da olumsuz duyguları da en yüksek seviyede yaşıyoruz; ancak bu durum tabii ki sonsuza dek sürmüyor. Ortalama iki sene sonra hormon seviyelerimiz normal düzeye iniyor ve hayatımıza daha sağlıklı şekilde devam edebiliyoruz. Özetle aşkın ömrünün iki yıl olmasının sebebi tamamen fizyolojik bir durum.

          Aşk Bitince Ne Oluyor?

          Çok sevdiğim bir söz vardır: ‘Hayatta hiçbir şey yok olmaz, dönüşür.’ Aynı durum aşk için de geçerli. İki sene sonra hormon seviyelerimiz normale dönmeye başlıyor fakat aradaki sevgi bitmiyor. İlişkinin devam etmesi durumunda aşk, olgunlaşmış aşka dönüşüyor.

         Olgunlaşmış Aşk Nedir?

         Çocukluktan yetişkinliğe geçip olgunlaştığımızda neler oluyorsa, burada da aynı durumdan bahsetmek yanlış olmaz. İlk dönemki kontrolsüz, stresli, heyecanlı ve dalgalı süreç yerine, ayakları yere sağlam basan bir ilişkiye evriliyor. Sevgi devam ederken aradaki bağ da daha kuvvetleniyor ve gözümüzün önündeki bulutlar dağılıp daha net görebilmeye başlıyoruz. Buna da olgun aşk deniyor.

Peki siz kendinizi hangi evrede görüyorsunuz? Yorumlarınızı bekliyorum.

Sevgiler.

Psikolog Begüm ÖZCAN

Yazar Psikolog Begüm ÖZCAN

Begüm Özcan, 1997 yılı Ankara’da doğumludur. Lisans eğitimimi TED Üniversitesi Psikoloji bölümünde tamamlamıştır. Lisans süreci boyunca Türk Psikologlar Derneği Öğrenci Birimi, özel eğitim merkezleri, Future Stars ve özel klinik gibi birçok farklı alanda deneyimleri olmuştur. Mezun olduktan sonra Bilişsel Davranışçı Terapi, oyun terapisi, Aile ve Evlilik terapisi alanlarında eğitimler almıştır.Kendini sürekli olarak geliştirmeye devam eden özcan, psikolog olarak çalışma hayatını sürdürmektedir.

Bir cevap yazın

Avatar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ŞİMDİYE GEÇ KALMA

EV YAPIMI PSİKANALİZ