in

ASTROLOJİDE AY’IN ÖNEMİ

ASTROLOJİDE AY’IN ÖNEMİ
ASTROLOJİDE AY’IN ÖNEMİ

ASTROLOJİDE AY’IN ÖNEMİ

Hiç dikkatiniz çekti mi, astrologlar günlük yorumlar yazarken, söylerken söze hep şöyle başlarlar “bugün Ay … burcunda” nedenini merak ettiniz mi? Ayın o burçta olması ve ayın evreleri neden bu kadar önemli mi ??

Astrolojik olarak oluşturduğumuz doğum haritalarında analize Güneş burcundan başlayarak ilerleriz; ama Ay aslında tarihsel açıdan baktığımızda da Güneş’ten daha önemli bir yere sahiptir. Güneş takvimlerinden önce Ay takvimleri oluşturulmuştur. İlkel çağlarda insanlar öncelikle Ay’a tapmışlar, zamanlama ile ilgili olarak ise Ay’ın evrelerini kullanmışlar.

Ay astrolojide kadınları sembolize eder. Kadınlar, duygular, annelik, bilinçaltımız, çocuklarımızla aramızdaki iletişim, annemizle olan bağın şekli, psikolojik dinamiklerimiz, bilinçaltımızın işleyiş şeklini, ebeveynlerimizle aramızdaki iletişim, duygusal ihtiyaçlarımız, beslenme şeklimiz, vücuttaki hormonlar, nasıl bir ruh halinde olduğumuz ve en önemlisi sağlık konuları hep Ay ile temsil edilir. Kendi iç dünyanızda şifrelerini çözmek ve başkasını daha iyi tanımak istiyorsanız Ay burcuna (tabi ki bulduğu eve ve yaptığı açılara da) mutlaka bakın derim.

Ay’ın manyetik gücü med-cezir olayına sebep olduğu gibi, vücudunun yüzde yetmişi su olan insanı da aynı şekilde etkilemektedir. Ay’daki hareket yani ayın fazları, ayın o gün bulunduğu burç kişideki ruh değişimlerini açıklayabilir. 
 
Her burçta 2-3 gün kalan Ay, Zodyak’taki turunu 28 günde tamamlar. O gün girdiği burç bizim ruh halimizi oldukça etkiler.

Mesela Ay, Yay burcunda olduğu günlerde, gezmek tozmak isteğine, Boğa burcunda olduğu günlerde iştahtaki artışa sebebiyet verir. Koç burcundaysa o gün daha enerjik, atılgan ve dürtüsel davranırız. İkizlere geçtiğinde ise yoğun bir iletişim trafiği, gıybetler, merakla yeni bir şeyler öğrenme çabası vardır. Kısaca her burcun doğası o günümüzü duygusal anlamda şekillendiren unsurdur.

Ayın fazları, doğum anındaki Ay fazı kadar, günlük rutindeki Ay fazları ve Ay tutulmaları da hayatımızda önemli değişikliklere, döngülere sebep olmaktadır. Dolunay fazı bitişlere, geçmişte yapılanların telafi edilmesine sebep olurken, baş ağrılarına, gerginliklere ve açık yaraların daha fazla kanamasına da sebep olur. Yeniay fazı yeni başlangıçlara zemin hazırlamaktadır Umutlu ve yeni fikirlere adapte olma zamanıdır.

Hilal fazında algılar açıktır ve mücadele gücü verir. Büyüyen Ay fazında cesur ve girişimci bir haldeyken, mevcut yaraların iyileşmesi bu dönemde yavaşlar. Küçülen Ay fazında ise yeteneklerimizi dışa vururuz, çevreyle paylaşım yapma ihtiyacı artar ve eğitim alanına bu evrede yoğunlaşabiliriz. Balzamik Ay fazı ise hayatımızdan çıkarmak istediğimiz alışkanlıklar için uygundur. Tabi bütün bu evrelerde ayın bulunduğu burç ve evin özelliklerinde duygular ortaya çıkar.

Şimdiye kadar belki de hiç fark etmediğiniz bu duygu ve durum değişikliklerine artık Ay’a dikkat ederek yeniden bakın isterseniz. Astrolojinin nasıl işlediğine hep beraber şahitlik yaptıkça, ona ilginizi ve güveninizin artacağına  ben eminim…

Reyhan ÇİÇEK

Yazar Reyhan ÇİÇEK

Reyhan ÇİÇEK, Ordu doğumludur, ilk ve orta eğitimini Orduda tamamlamış, Hacettepe Üniversitesi iktisat bölümünden mezun olmuştur. Kısa bir dönem bankacılık ve öğretmenlik yapmıştır. Uzun yıllardır ise Antalya'da gıda sektöründe işletme müdürü olarak çalışmaktadır. Sanatın her dalına ilgili olup, yağlı boya resim çizip, amatör fotoğraf çekmektedir. 2 harika kız annesidir. Aynı zamanda Astrolog olan Reyhan ÇİÇEK, reyhanın astroloji günlüğü ismindeki instagram hesabının sahibidir.

Bir cevap yazın

Avatar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Neden Okuyorum?

DİKKAT MOTİVASYON İÇERİR