in

Çocuğumuz Aynı Kitabı Neden Defalarca Okutmak İster?

Peki Biz Neden Bıkmadan Okumalıyız?

Eğer anne baba iseniz çocuğunuzun dönem dönem değişen favori kitapları olduğunu, sizden sürekli aynı kitabı okumanızı istediğini fark etmişsinizdir.

Onlarca kez aynı kitabı okumaktan siz sıkılabilirsiniz ama çocuğunuzun her geçen gün daha da büyük ilgiyle aynı kitaba yönelmesi aslında onun gelişimi için büyük kazanımlar sağlamaktadır.

İşte çocuklara aynı kitabı defalarca okumanız için gerekli sebepler:

1.ÖĞRENME DAHA KALICI OLUR

Çocuk kitapları çocuklara aynı zamanda hap bilgiler vermek için de yazılır.Örneğin;havucun toprak altında yetişen bir sebze olması,tırtılların kelebeğe dönüşmesi,tukan kuşlarının yağmur ormanlarında yaşıyor olması gibi bilgileri hikayelerden öğrenebilirler.Aynı kitabı tekrar tekrar okudukça kitaptan edindikleri yeni bilgiler her seferinde tazelenmiş,böylece hafızada kalıcı bir yer edinmiş olur.

2.HER OKUYUŞTA DAHA DERİNE İNER

Anne babalar bir kitabı her okuyuşta bir önceki okumaya göre daha fazla detay vermeye,kitapta anlatılan olayların daha derinine inmeye eğilimlidirler.

İlk okumada genel hatlarıyla aktarılan hikâye, ikinci okumada biraz daha ayrıntı vererek aktarılır. “Sen olsaydın ne hissederdin?” gibi sorular sorarak hikâyeyi derinleştirebilirler.

Tekrar eden okumalarda daha çok neden sonuç ilişkilerine odaklanılır. Böylece çocuk hikâyeyi daha iyi özümser ve hikâyede olan biteni daha iyi kavrayabilir.

3.YENİ KELİMELER ÖĞRENİR

İlk okumada her kelimenin üzerinde tek tek durmak mümkün değildir. Fakat sonraki okumalarda anne babalar çocuklarının seviyesine göre anahtar sözcükler belirleyerek ve bunlar üzerinde yoğunlaşarak çocuğun kelime dağarcığının olumlu yönde gelişmesini sağlar.

4.MUHAKEME BECERİLERİ GELİŞİR

Muhakeme;yani okuduğunu anlama becerisi kısa sürede gelişen bir beceri değildir.

Çocuğun sık sık hikâyelere maruz kalması ve hikâyeler içinde olay örgüsünün nasıl kurulduğunu, olaylar arasındaki neden sonuç ilişkilerini anlamlandırabilmesi gerekir. Bunu yapabilmeleri için ise aynı hikâyeyi tekrar tekrar dinlemeleri/okumaları ve her okuyuşta olaylar arasındaki ilişkiye yakından bakmaları gerekir.

5.KİTAP VE YAZI DİLİ İLE İLGİLİ BİLGİ EDENİR

Çocuklara kitap okumak onların kitaplara olan ilgisine olumlu katkı sağlar.

Bu sayede çocuklar; kitabı nasıl tutmaları gerektiğini, yazıların soldan sağa doğru okunduğunu, her kitabın yazar ve çizerinin olduğunu, sayfa bitince diğer sayfaya geçildiğini, cümlelerin büyük harfle başladığını ve bunlar gibi yazı diliyle ilgili birçok bilgiyi öğrenir.

Örneğin; bir süre sonra aynı kitabı tekrar tekrar okuma imkânı bulan çocuk, aynı yazara ait kitapları kategorize etme becerisi kazanır.

Daha birçok kazanım vardır. Ama eklemek istediğim asıl nokta, çocuklar sonunu bildiği durumları severler. Sonunu bildikleri hikayeler onlara güven verir.Kendilerini güvende hissetmek için de defalarca kez aynı kitabı okuttukları da ek bilgi olarak söylenebilir.

Tekrarlanan okumaların önemi çok büyüktür, konuyu bir de bu şekilde değerlendirip tekrarlarınızdan keyif almanızı diliyorum.

Eda GÖKÇEN İZLEYEN

Bir cevap yazın

Avatar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kılıçla Balat Yazan Şair Cyrano de Bergerac

Çocuklara Kitap Okuma Alışkanlığı Kazandırma Önerileri