in

ÇOCUKLARDAN ÖĞRENECEKLERİMİZ

ÇOCUKLARDAN ÖĞRENECEKLERİMİZ

Çocuklar, bugünün yetişkini olan birinin içindeki çocuk ruhunu ortaya çıkaran geleceğin yetişkinleridir bana göre… Onlarla birlikte olduğumuz zaman her daim neşeli ve umut dolu oluruz. Kimi zaman katılaşan yüreğimiz onların içten bir gülümsemesi ile sıcacık olur. Bugünün miniklerinden bazen yılmamayı, küçük mutluluklar yaşamayı, cesareti, keşfetmenin heyecanını, risk almayı, anı yaşamayı, dürüstlüğü, koşulsuz sevmeyi, nedensiz mutlu olmayı ve nice duyguları öğreniriz.

          Henüz hayata dair bir tecrübesi olmayan çocuklarımız, duygularını belli etme konusunda oldukça başarılıdır. Sürekli bir şeyleri merak ederler, keşfederler ve bunun heyecanı ile akıllarına gelen her türlü soruyu bizlere yöneltirler.  Bu sayede cevabını bilmediğimiz soruların bile aslında cevabını bildiğimizi farkına varmış oluruz. Sizce buna halk arasında ebeveynlik içgüdüsü de diyebilir miyiz?

          Keşfetme döneminde ebeveynin çocuğu ile kuracağı iletişim onun ebeveynine bakış açısını değiştirmesi, arasındaki güven bağını daha güçlü kılabilmesi ve gelişimi açısından oldukça önemlidir.
Karşımızda geleceğin yetişkini olduğunu unutmadan, onların göz hizasına inerek göz kontağı kurmak, çocuk- yetişkin ilişkisi için güven bağının kurulmasına yardımcı olur.


          Her sorunun cevabını bilmek  zor  gibi görünse de, “BİLMİYORUM” kelimesini kullanmak yerine; “bunu senin için araştıracağım”, “biraz düşünelim belki bu sorunun cevabını birlikte bulabiliriz”, “sence bu şekilde olsaydı nasıl olurdu?” gibi yapıcı ve iletişimi kuvvetlendirici soru ve cümleleri kullanabiliriz.  Basit gibi görünen fakat etkili sorular sorarak, çocuğun merak duygusunu daha fazla arttırabilir, hayal dünyasını geliştirebilir, düşünmesine olanak tanıyabiliriz.  Çocuklar oyunla öğrenir, cevabını bilmediğimiz bir konuyu yaratıcı bir oyun ile pekiştirmek eğlenceli bir ortam oluşmasına da temel hazırlayacaktır.

-“Amaaannn, bırak şimdi şunu” demek yerine;
– “Senin için bunu araştırağım,” gibi pekiştirici ve olumlu cümleler kullanmak aslında onların kahramanı olmanızın kapılarını da aralayacaktır .


           İster soru- cevap yöntemi ile olsun, ister oyunla olsun çocuğun sorduğu sorunun cevabını sabırla araştırmak ve doğru bir şekilde cevap vermek, aramızdaki iletişimin sağlam temeller üzerine atılması açısından çok önemlidir.  Çocuklarımız ile kuracağımız yanlış iletişim ise, bu küçük bireyin ruhunu zedeleyecek, kaygılarını arttıracak ve sizinle olan güven bağını sarsacaktır.

           Çocuklar öğrenerek doğmazlar, büyürken öğrenirler.

           Çocuk oyun ister, çocuk güven ister, çocuk sabır ister… Biz ebeveynler ise belki de yaşamadığımız tüm duyguları çocuklarımızla birlikte yaşamalı, onlardan hayat tecrübesi çıkarmalıyız. Gerçekten, ÇOCUKLARDAN ÖĞRENECEKLERİMİZ çok fazla…

           Unutma sevgili yetişkin , sen de bir öğretmensin ve gelecek nesil senin ellerin, ve unutma, geçmişte çocuktun, bugünün çocuğu ise gelecekte senin yerini alacak. Kim bilir geleceğin bilim insanı belki de senin sayende yetişecek.

          Hayata her daim bir çocuğun gözünde bakabilmeniz ve içinizdeki çocuğu hiç kaybetmemeniz dileğiyle…

Sevgiler…


Gizem AYDIN

Yazar Gizem AYDIN

1991 Silivri/İstanbul doğumludur. İlk ve orta eğitimini doğup büyüdüğü ilçede tamamlamıştır. Lise eğitimini Bilişim Teknolojileri/Web Tasarımı üzerine tamamlamıştır. Beykent Üniversitesi Çocuk Gelişimi ve Eğitimi mezunudur. Ayrıca Anadolu üniversitesi Felsefe Bölümü eğitimi almıştır. Alanında pek çok eğitimi ve belgeleri bulunmaktadır.
7 yıl boyunca Okul Öncesi Öğretmeni olarak görev yapmış olup eğitim alanındaki tecrübelerine oğlu ile birlikte evden devam etmektedir. Evde oğlu ile birlikte uygulamış olduğu etkinlikleri miniklere örnek olabilmesi amacıyla @cocuk_gelisim_uzmaniii sosyal medya hesabından paylaşmaktadır.

Bir cevap yazın

Avatar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir Yorum

EV YAPIMI PSİKANALİZ

EY İNSANOĞLU