in

Değerler Eğitimi

Değerler Eğitimi


Toplumun sahip olduğu değerler, o toplumun gelişmişlik seviyesi ve toplumsal yapının sağlıklı işlemesinde doğrudan etkilidir. Sahip olduğumuz değerler, daha sağlıklı ve başarılı nesiller yetişmesini sağlamaktadır.

Yalnızca yazılı ve hukuki kurallar ile hiçbir ahlaki değere sahip olmadan, huzurlu bir toplum hayal etmek mümkün mü? Elbette değil

Değerler eğitiminin ne olduğunu sormadan önce değer nedir? Onu anlayalım.

Değer, toplumu oluşturan bireylerin çoğunluğu tarafından kabul edilen, benimsenen ve aktarılan, toplumsal yaşayışı düzenleyen inançlar, duygular ve düşünceler olarak tanımlanabilir.

Toplumsal değerler, ilk olarak ailede oluşur ve biçimlenir, sosyal çevrede devam eder. Bu sebeple değerler aynı zamanda kişilerin tutum ve davranışlarını sosyal olarak değerlendirmede de ölçüt olarak kabul edilir.

Toplumlarda ki eğitim sistemlerinin temel amaçlarından bir tanesi, o toplumun doğru ve iyi kabul ettiği değerleri bireylere aktarabilmek diyebiliriz. Peki, son yıllarda tekrar tekrar gündeme gelen değerler eğitimi nedir? Pek çok tanımı olmakla birlikte bunlardan birkaç tanesi şu şekildedir:

*Değerler eğitimi, tüm insani değerlerin kapsamlı şekilde öğretildiği bir çeşit karakter eğitimidir.

*Değerler eğitimi, toplumu oluşturan bireylerin yaşam içerisindeki davranışlarını gözden geçiren, insanlara olumlu yönde katkı sağlayan ve daha güzel, yaşanabilir bir gelecek için insanda bulunması gereken evrensel değerlerin insanlara kazandırıldığı süreçtir.

*Değerler eğitimi, “insani değerleri bilen ve bu değerlere sahip bireyler oluşturmak için ortaya çıkan öğreti” olarak ta açıklanabilir.

Kısaca değer ve değerler eğitimi konusunun kafanızda şekillendiğini düşünüyorum.Peki değerler eğitimi konuları nelerdir?

Tüm ülkelerde eğitim yaşantısı içerisine dâhil edilen ve erken yaşlar itibarıyla müfredata dâhil olan birbirinden farklı ‘değerler eğitimi’ programları bulunmaktadır.

UNESCO olarak bilinen Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü tarafından hazırlanan “Daha İyi Bir Dünya İçin Değerlerimizi Paylaşalım” projesi, hâlihazırda Türkiye de dâhil olmak üzere dünyanın pek çok ülkesinde uygulanmaya devam etmektedir. Bu uluslararası eğitim projesi, temel olarak 12 evrensel değeri odağına almıştır. Bunlar: Sevgi, saygı, sorumluluk, hoşgörü, özgürlük, barış, mutluluk, dürüstlük, işbirliği, alçak gönüllülük, sadelik ve birliktir.

Ülkemizde ise eğitime dâhil edilmiş iki değerler eğitimi programı, karakter eğitimi ve yaşayan değerler, öne çıkmaktadır. Yaşayan değerler programı, ülkemizde Milli Eğitim Bakanlığı tarafından onaylanmakta ve uygulanmaktadır.

Milli Eğitim Bakanlığının belirlediği değerler eğitimi konuları ise şu şekildedir;Sevgi, sorumluluk, saygı, hoşgörü, duyarlılık, özgüven, empati, adil olma, cesaret,liderlik, nazik olmak, dostluk, yardımlaşma, dayanışma, temizlik, doğruluk, dürüstlük, aile birliğine önem verme, bağımsız ve özgür düşünebilme, iyimserlik, estetik duyguların geliştirilmesi, misafirperverlik, vatanseverlik, iyilik yapmak, çalışkanlık, paylaşımcı olmak,şefkat – merhamet, selamlaşma, alçakgönüllülük, kültürel mirasa sahip çıkma ve fedakârlıktır.

Son olarak; eğitimin, toplumsal yaşam içinde evrensel, yerel ve kültürel değerler sistemini bireylere iletme noktasında çok önemli rol oynadığı unutulmamalıdır. Ailelerin benimsediği ve çocuğuna yansıtabildiği değerler, çocukların kişiliğinin ve sahip olduğu değerlerinin belirleyicisi olmaktadır. Bu nedenle değerler eğitimi okulda, evde çocuğunuzun yaşamının her evresinde titizlikle sürdürülmelidir.


Oğuzhan ÇAKIR

Yazar Oğuzhan ÇAKIR

Oğuzhan Çakır, 1983’te Malatya’ da doğdu. Babasının asker olması sebebiyle ilk ve ortaokulu Bursa, liseyi ise Hatay’ın Dörtyol ilçesinde okumuştur. Lisans eğitimini Burdur Süleyman Demirel Üniversitesi Eğitim Fakültesi Okul Öncesi Öğretmenliği’nde tamamlamıştır. Hayatına eğitimci olarak devam ederken diğer yandan da Anadolu Üniversitesi Sosyal Hizmet ve Sosyoloji, Atatürk üniversitesi Adalet bölümünü bitirmiştir. Aynı zamanda yüksek lisans eğitimi yapmaktadır.
Yeni yerler görmeye meraklı olduğu için Türkiye’nin dört bir yanını gezmiştir. Ayrıca ka101 Okul Eğitimi Programı ile Avrupa Birliği Ülkeleri de görme şansı elde etmiştir. Farklı alanlarda kendini geliştirmeyi sevmesi onun Yaratıcı yazarlık, bağlama, fotoğrafçılık, dalış, Ardunio, kodlama, zeka oyunları, satranç vs.. eğitimleri almasına sebep olmuştur. Bu yıl bir eğitimci olarak 16. yılını tamamlayan Çakır, ‘Deniz’in Rüyaları’ serisinin ilki ‘Dağınık Bonbon’u çıkarmıştır.

Bir cevap yazın

Avatar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

BAZI ŞARKILAR YARA BANDIDIR

“Ya Başka Bir Hayat Mümkünse” isimli kitabın yazarı Sevil Çevirgen ile keyifli bir röportaj yaptık.