in

DENİZCİLİK BAYRAMI

DENİZCİLİK BAYRAMI

Haziran ayının son günlerinde yaz mevsimi de kendini iyiden iyiye belli etmeye başladı. Kimimiz tatil planlarını çoktan yaptı ve tatil hazırlıklarına başladı; kimimiz ise henüz herhangi bir plan yapmadı ve henüz bir karar vermedi.

Yaz mevsimi denilince aklımıza ilk önce deniz gelir. Yüzme, su sporları ile eğlenmek birçoğumuz için eğlenceli aktivitelerdir. Ancak, denizlerimizdeki ulaşım ve ticaret ağını düşündüğümüzde ise bambaşka bir dünya ile karşılaşmaktayız.

Denizcilik sektörü, bugün ülkemizin ekonomisine önemli katkılar sunan sektörlerden bir tanesidir. Fakat, sektörün bugünlere gelmesinde en önemli liman 1 Temmuz 1926 tarihinde yürürlüğe giren TÜRKİYE SAHİLLERİNDE NAKLİYATI BAHRİYE (KABOTAJ) VE LİMANLARLA KARA SULARI DAHİLİNDE İCRAYI SAN’AT VE TİCARET HAKKINDA KANUN” dur.

Yedi maddeden oluşan, 19 Nisan 1926 tarihinde 815 kanun numarası ile kabul edilen ve 1 Temmuz 1926 tarihinde yürürlüğe giren bu kanun, Türkiye Cumhuriyeti’nin tüm sahillerinde, göl ve nehirlerinde yapılan yük ve yolcu taşımacılığı hakkını Türk vatandaşlarına vermiştir. Buradan hareketle de her yıl 1 Temmuz günü “Denizcilik ve Kabotaj Bayramı” olarak kutlanmaktadır.

Mavi Vatan olarak adlandırılan denizlerimizde sivil denizcilerimizin sayısının artmasına imkân veren bu kanunla, denizcilik sektörü gelişmiş, Türk armatörleri ve gemi adamları kendine yeter konuma gelerek ülke ekonomisine katkı sunmuşlardır ve sunmaya da devam etmektedirler.

Denizlerimizden, deniz ulaşımı ve ticaretinden daha fazla yararlanmak dileği ile tüm denizcilerimizin “Denizcilik ve Kabotaj Bayramı”nı kutlarım. Bir sonraki yazımızda görüşmek üzere sevgiyle kalın.

Armağan ÜRETEN

Yazar Armağan ÜRETEN

1976 İstanbul doğumludur. Anadolu Üniversitesi İktisat Fakültesi İktisat Bölümündeki Lisans eğitimini 1997 yılında tamamladı. 2003 yılında Yeditepe Üniversitesi İngilizce İşletme Yüksek Lisans (MBA) programını "Restructuring of The Turkish Pharmacuetical Industry by Mergers and Acquisitions” isimli teziyle tamamladı.
2007 yılında Serbest Muhasebeci Mali Müşavirlik Ruhsatını alan Armağan Üreten www.armaganureten.com isimli bir kendi internet sitesinde muhasebe, tarih ve güncel konularda yazılar yazmaya başladı.
2017 yılında özel ilgi alanı olan tarihe yönelerek Anadolu Üniversitesi Açık Öğretim Fakültesi Tarih Bölümüne kayıt oldu. Tarih alanı ile ilgili olarak da 2018 yılında www.kutlutarih.com isimli internet sitesini açtı ve blog yazıları yayımlamaya başladı. 2021 yılında Tarih bölümünden mezun olan Üreten’in şiir denemeleri de bulunmaktadır.
İş yaşamına çeşitli muhasebe ve denetim bürolarında başlayan Armağan Üreten, 2010 yılından beri sigorta sektöründe çalışmaktadır. Halen özel bir sigorta şirketinde iş yaşamına devam Üreten, sadeliği ön plana alarak, saygı ve sevgi çerçevesinde pozitif bir düşünce ile yaşadığımız dünyanın daha güzel bir hale geleceğini düşünmektedir.
Her daim eğitimin ve bilginin önemine vurgu yaparak sürekli yeni şeyler öğrenmek gerektiğini vurgulayan Armağan Üreten, bundan sonraki yaşamında tecrübelerini topluma aktarmak amacıyla kitap projelerinden ilki olan “Tarih Boyunca Anadolu’da Kadın Olmak” isimli bir kitap hazırlamaktadır.
2015 yılında hayatını Gıda Mühendisi ve Sosyolog olan Melek Akbaş Üreten ile birleştiren Üreten toplumun, kültür, sanat ve spor ile gelişeceğini savunmaktadır.

Bir cevap yazın

Avatar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

HAYIRSIZLAR

KADINLAR ÜLKESİ