in

DOĞUMDAN ÖLÜME HAYATIN İKİ YÜZÜ…

DOĞUMDAN ÖLÜME HAYATIN İKİ YÜZÜ…

Eğer bir yolculuksa bu hayat dediğimiz!

Önce ana rahmine düşeriz. Haberimizi alan ailemiz sevinir. İlk ultrason görüntüsü ile dünyaya geleceğimiz günü beklemeye başlar herkes. Hazırlıklar yapılır.

Önce bir isim seçilmelidir. Doğarken kulağımıza okunacak ezan ile duyacağımız. Bir ömür insanların bizi çağırmasına yarayacak bir isim. Milyarlarca isim arasından titizlikle yapılan seçimler sonucu ebeveynlerimizin kararı ile bir isim sahibi oluruz daha dünyaya gelmeden.

Hiç haberimiz yokken ilk giyeceğimiz kıyafetler alınır. Dünyaya geldiğimiz o ilk anda üzerimiz de hangi kıyafet ile insanları karşılayacağımız bile bellidir artık. Mobilyacılar gezilir. Artık ilk yıllarımızı yatarak geçireceğimiz o beşik alınmıştır. Daha nasıl bir yer olduğunu bile bilmediğimiz bir dünyada bir ismimiz ve yatağımız vardır artık. Renk renk, çeşit çeşit, kıyafetlerimiz alınmıştır ve her biri üzerimize giyeceğimiz günü beklemeye başlamıştır.

Oysa daha nefes bile almanın ne olduğunu bilmiyor, tüm bu olanları annemizin karnından izliyoruzdur sadece. Bu bir dünyaya geliş hazırlığıdır. Evren ve yaratıcısı Yüce Kudret bizim için gideceğimiz o dünyayı hazırlatıyordur ailemize.

Oysa biz doğmaya hazırlanırken, aynı anda artık bu dünyadaki yolculuğunun sonlarına gelmeye başlamış insanlarda mevcuttur. Bir hastalık pençesinde bir köşede nefes alma mücadelesi veren insanlar vardır aynı anlarda.

Bizler gibi dünyaya gelmişler, büyümüş ebeveynlerimiz gibi bir aile olmuşlar ve artık yolculuklarının sonuna gelmeye başlamışlardır. Bu kez de çocukları onların yolculuklarını rahat bir şekilde tamamlaması için hazırlıklara başlarlar.

Yattıkları yatakları daha rahat hale getirirler. Yorulmuş vücutlarının daha dirençli olması için güzel yemekler ile beslenmelerine yardımcı olurlar. Hastalıklarının etkilerini azaltmak için ilaçlarını dikkatli kullanmalarını sağlarlar. Dualar ile yolculuklarının sonunda ebedi istirahatlarının rahat geçmesini isterler. Bu bir veda hazırlığıdır.

Ve o an geldiğinde bizim kulağımıza ezan ile okunan ismimiz, tüm çevremize sela ile duyurulacaktır. Merhaba bebek ile bir yolculuk başlarken, elveda baba diyerek bir yolculuk sonlandırılacaktır.

Tüm bu yaşananlar aynı anda, aynı saniyede dünya üzerinde milyonlarca kez gerçekleşmektedir. Bir tarafta yeni doğmanın heyecanlı ve mutlu hikâyesi yaşanırken, diğer tarafta veda etmenin buruk hüznü hâkimdir.

Yaşamın iki yüzüdür, iki gerçeğidir bu. Doğduğumuz andan itibaren yolculuğun sonunu biliriz. Sonunu bildiğimiz bu yolculukta yeni başlangıçlar ve yeni vedalara şahit oluruz.

Temiz ve saf bir sevgi ile doğup, mümkün olduğunca az kirlenerek, hatta veda anı geldiğinde kirlerimizden arınmış bir şekilde bitirmeli bu yolculuğu. Gelirken mutlu ettiğimiz kalpleri kırmadan, geldiğine mutlu olduğumuz kalplere nefes olmuş bir şekilde.

Az tanıyanların “iyi adamdı”, yakın tanıyanların “güzel adamdı”, evlatlarımızın göğsünü gere gere “babam benim yoldaşımdı”, eşimizin hüzünle ama bu sevdayı doyasıya yaşamış bir şekilde “sevdiğim adamdı” diyerek veda etmesi dileğiyle.

“Gelirken tebessüm sebebi olduğumuz bu dünyada; veda ederken de arkamızda buruk tebessümler bırakmalı.”

Yusuf Alper EVCİL

Yazar Yusuf Alper EVCİL

Yusuf Alper EVCİL , 06.05.1989 doğumludur. İlköğrenimini Ankara Yunus Emre İlkokulunda lise öğrenimini ise Bahçelievler Deneme Lisesi’nde tamamlamıştır. Zonguldak Karaelmas Üniversitesi'nden mezundur.İkinci üniversite olarak Eskişehir Anadolu Üniversitesi Açık Öğretim fakültesinde Maliye bölümüne devam etmektedir.Özel bir kuruluşta Muhasebe Uzmanı olarak görev yapmaktadır.Farazimuhabbet isimli instagram sayfasında şiir seslendirmeleri ve metin okumaları yapmaktadır.Evli ve Mustafa Asaf ile Selim Taha’nın babasıdır.

Bir cevap yazın

Avatar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

EĞİTİM AHLAKSIZLAŞIRSA

METİNLERARASILIKTAN FİLMLERARASILIĞA: ANLAT İSTANBUL FİLMİNDEKİ UYUYAN GÜZEL