in

Doksanlarda Çocuk Olmak; En Sevilen Çizgi Filmler

Doksanlarda Çocuk Olmak; En Sevilen Çizgi Filmler

         Eskiden çocuk olmanın güzel bir tarafı da çizgi film saatlerini beklemekti. Şimdilerde her ne kadar televizyonda gösterilmeseler de 90’larda yediden yetmiş yediye herkesin severek takip ettiği birbirinden güzel on çizgi filmi listeledik bu yazımızda. Unutulmayan, hâlâ bir yerlerde rastladığımızda durup baktığımız, çocukluğumuzun hayal evrenini inşa eden o çizgi filmlere gelin hep birlikte bakalım. Eğer sizin de sevdiğiniz fakat listemizde olmayan birisi varsa yorumlarda bizimle paylaşmayı unutmayın. Keyifli okumalar dileriz…

        1) Şirinler (The Smurfs)
        Yaşımız kaç olursa olsun Şirinler’i izlemeyenimiz yoktur ve eminiz ki birçoğunuz Nur Subaşı‘nın şirinlerin girişinde seslendirdiği şu cümleleri hatırlıyordur; “Uzun uzun yıllar önce ormanın derinliklerinde küçük mavi yaratıkların yaşadığı gizli bir köy vardı, onlar kendilerine şirinler derlerdi, çok iyiydiler.”
Ve sonra korkunç büyücü Gargamel vardı, o kötüydü…
“Bir gün ormana yolunuz düşerse etrafı dikkatlice dinleyin. Belki Gargamel’in çığlıklarını duyabilirsiniz. Ve iyi bir çocuk olursanız belki şirinleri bile görebilirsiniz.”
O zamanlar birçoğumuzun hayali olan şeydi elbette ki şirinleri görmek. Hangimiz iyi bir çocuk olmaya çalışmadık ki o küçük mavi şirin yaratıkları görmek için. Belki de hâlâ bir yerlerde şirinleri görmeyi bekleyen birileri vardır. Ve belki de kim bilir bir gün onları görebiliriz.
          Şirinler, orijinal adıyla “Smurfs” Belçikalı çizer Pierre Culliford tarafından 1958 yılında çizgi roman olarak ortaya çıkmıştır. 1981’de televizyonda çizgi film olarak gösterilmeye başlandı ve çok sayıda ülkede yüksek izlenme oranları yakaladı. Buna rağmen gösterimden kaldırılmıştır.
         Şirinler ormanın derinliklerinde kendilerinin inşa ettikleri minik renkli evlerde yaşarlardı. Her bölümde başlarını belaya sokmayı başarırlar liderleri Şirin Baba tarafından kurtarılırlardı. Kötü karakterlerin belki de en sevimlisi olan Gargamel kedisi Azman’la birlikte onları yakalamaya çalışırdı. Başlıca karakterleri ise şunlardır; Şirin Baba, Gözlüklü Şirin, Usta Şirin, Şirine, Tembel Şirin, Somurtkan Şirin, Güçlü Şirin, Obur Şirin, Süslü Şirin. Şakacı Şirin ve Güçlü Şirin.


          2)Winnie the Pooh
          Winnie the Pooh 1920 yılında İngiliz oyun yazarı Alexander Milne tarafından yazılmış bir çocuk romanıdır. Sevimli ve obur ayı Winnie ve onun arkadaşları korkak olan fakat aşırı iyi kalpli Piglet, daima bilgiçlik taslayan Tavşan, eğlenceli ve yerinde duramayan cesur Tigger, her zaman yorgun ve isteksiz olan eşek Eeyore’un hikayesi anlatılmaktadır.
          Milne, doğum gününde oğluna bir oyuncak ayı hediye eder. Daha sonra hediyelerin arasına domuz, kaplan ve tavşan dahil olur. Bir gün oğlunu hayvanat bahçesine götürür. Orada Winnipeg’den gelmiş bir Kanada ayısı görürler. Bu ayı Winnie the Pooh hikayesinin başlamasında esin kaynağı olur. 1977′de Winnie, Walt Disney tarafından çizgi film haline getirilmiştir. Daima pozitif ve öğretici temalar işleyen çizgi filmde Winnie ve Tigger’ı usta oyuncu Bülent Kayabaş seslendirmiştir.

          3)Pokemon
          Geleceğin büyük pokemon eğitmeni olmak için dünyayı dolaşan Ash Ketchum ve onun asabi, söz dinlemeyen pokemonu Pikachu’nun başından geçen maceraları anlatan 1997 yılında yayınlanmaya başlayan Japon anime dizisi tüm dünyada izlenme rekorları kırmıştı. Ash, amacına ulaşmak için arkadaşları Brock ve Misty ile birlikte yolculuklarına devam ederken çeşitli turnuvalara katılır ve birbirinden farklı özelliklere sahip pek çok (fantastik canavar olan) pokemonla karşılaşır. Bu yolculuk sırasında çok sayıda engelin üstesinden gelirler ve aralarındaki dostluk giderek artar. Pikachu’nun dışında en bilindik pokemonlar şunlardır; Bulbasaur, Charmander ve Squirtle.
         Pokemon toplam 19 sezondur. 211 bölümlük 4 sezonu Türkiye’de yayımlanmıştır.
Pokemon’la benzerlik gösteren ve dijital evrende geçen bir diğer anime ise Digimon’dur. Her iki yapımda ilk başta video oyunu olarak tasarlanmıştı.

         4)Bugs Bunny
         Çizgi film dünyasının en ünlü tavşanı Bugs Bunny sürekli havuç yiyişi, zekası ve her bölümde “Nasıl gidiyor canım?” demesiyle hafızalardan silinmeyen bir karakterdi.
Ben Hardaway tarafından ortaya çıkarılan çizgi film Warner Bros film şirketi tarafından 1938 yılında ilk gösterimini yaptı. Türkiye’de de sevilerek izlenen tavşan Bugs Bunny’i Serkan Altunorak seslendirmiştir. Ve çokta başarılı olmuştur.

         5)Sevimli Hayalet Casper
         İnsanları ve hayvanları korkutmak istemeyen ve onlara daima yardım eden dost canlısı sevimli hayaletimiz Casper, gerçekte var olsaydı eminiz ki onu tanıyan hiç kimse ondan korkmazdı. Ama çizgi filmde karşılaştığı canlılar onu görür görmez korkup çığlıklar içinde kaçıyordu. Bu durum Casper’ı çok üzer. Bir çoğumuzun aklında duvarlardan ve çeşitli nesnelerin içinden geçmesi ve çoğu zaman zor durumda kalan canlılara yardım etmesi kalmıştır. Hemen her bölümde oynayacak arkadaş arayan sevimli kahramanımız da unutulmayan karakterler arasındadır.

         6)Tom ve Jerry
         Yaramaz kahramanlarımız Tom ile Jerry’yi tanımayan yoktur herhâlde. Doğaları gereği sürekli kavga edip dursalar da aslında onlar iki dostturlar. İkisi de çok zekidir. Ama fare oldukça çevik bir hayvan olduğu için daima Tom’dan kaçar. İkilinin sevimli kovalamacaları o dönem çocuk olan bizleri televizyonun başından kaldırmazdı.
Tom ve Jerry, William Hanna ve Joseph Barbera tarafından kurgulanmıştır.

         7)Sünger Bob
         Deniz biyolojisi eğitimcisi ve animatör Stephen Hillenburg tarafında ortaya çıkarılmış Amerikan animasyon komedi dizisi olan Sünger Bob’un ve arkadaşlarının Bikini Kasabası adlı su altı şehrindeki maceralarını izlerken yer yer kahkahalara boğulmuşuzdur. Yüzün üzerinde ülkede yayınlanan çizgi film, elliyi aşkın dilde seslendirilmiştir. Sünger Bob denizin dibinde salyangozu Gary ile birlikte bir ananasın içinde yaşamaktadır. Bay Yengeç’in restoranında aşçı olarak çalışmaktadır. Arkadaşları denizyıldızı Patrick, ahtapot Squidward ve atletik sincap Sandy Cheeks’dir.

         8)Susam Sokağı
         Susam sokağı 80’li yılların sonuyla 90’lı yılların başında TRT ekranlarında iki sezon olarak yayınlanmıştır. “Sesame Street”in adlı çocuk programının Türkçe uyarlaması olan çizgi filmin baş karakterleri Edi ile Büdü’dür diyebiliriz. Mahalle ortamında geçen çizgi filmin çocukları eğitmek ve onlara yeni şeyler öğretmek gibi amaçları vardı.

         Gerçek ve kukla karakterlerden oluşan yapım da unutulmazlar arasındadır. Edi, Büdü ile aynı evde yaşar ve genelde sürekli bir konu yüzünden tartışırlar. Edi çocuksu ve ele avuca sığmaz bir karakterken Büdü çok bilmiş ve daha sakin bir karakterdir. Ama birbirleriyle uyumlu iyi iki dostturlar. Onları izlemekte çok keyifliydi.

         9)Wile E. Coyote ile Road Runner
         Looney Tunes ile Merrie Melodies 
dizilerinde yer alan çizgi film karakterleridir. (1931-1961 yılları arasında Warner Kardeşler tarafından yayınlanmış çizgi film serileri)
Coyote avını yakalamak için ayrıntılı planlar çizen ve çeşitli mekanizmalar düzenleyen kurnaz bir çakaldır. Fakat filmin sonunda onu hep uçurumdan aşağıya düşerken görürüz. Road Runner çok hızlı koşan bir Guguk kuşudur. Coyote onu yakalamak için beceriksizce uğraşır ama Runner zeki bir hayvandır ve onu her defasında atlatır. Bu çizgi filmde de akıllarda kalan Road Runner’ın “Beep beep” diye ötüşüdür.

         10)Scooby Doo
         Gizemli olaylar ardındaki perdeyi aralayan, hayalet kılığına giren suçluları yakalayan dört gencin ve bir köpeğin maceralarını anlatan Scooby Doo’yu bilmeyenimiz yoktur. Hanna-Barbera tarafından kurgulanan çizgi filmin her bölümü aksiyon ve korku dolu olurdu. Dedektiflik hikayelerinin en güzel örneklerini veren çizgi dizi, otuz sezon 414 bölümdür. Çok sayıda sinema filmi de yapılmıştır. Sevilen çizgi dizinin karakterleri şöyledir; hayalet ve hortlaklardan çok korkan danua türü köpek Scoobert “Scooby-Doo”. Şaşkın ama sevimli karakter Shaggy. En iyi arkadaşı Scooby’dir. O da hayaletlerden korkar. Tez canlı bir karakter ama bazen olayları köpeği ile birlikte çözerler. Freddie, ekibin lideri konumundadır ve diğerlerini genellikle o yönlendirmektedir. Daphne, giyimine özen gösterir. Bazen olaylardaki ipuçlarını bulur. Ve ekibin son üyesi Velma, çok zekidir. Genelde ipuçlarını hep o bulur ve gizemin çözülmesinde büyük rol oynar.

         Seksen, doksan kuşağını eğlendiren ve eğlendirirken eğiten çizgi filmlerden seçtiğimiz on tanesini kısacıkta olsa anlatıp sizleri geçmişe götürdük. Bugünün yetişkini olan biz çocukların hayal dünyasını geliştiren bu güzel yapımların artık neredeyse hiçbirini televizyonda göremesekte, onlar zamanının en güzel ve eğlenceli karakterlerine hayat veren yapımlar olarak seneler geçse bile akılda kalmaya devam edecektir.


Gökhan KARAGÖZ

Yazar Gökhan KARAGÖZ

Haziran 1993 yılında Ardahan’da dünyaya geldi. 2016 yılında Kocaeli Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik bölümünden mezun oldu. Yayımlanmış Kayıp Miğfer adlı gotik öykülerden oluşan bir kitabı var. Söylenti dergide içerik üreticisi olarak yazarlık yapmaktadır. Ayrıca Tetkik ile Mahal adlı e-dergilerde yayımlanmış öykü ve inceleme yazıları bulunmaktadır. Medium adlı platformda ve Okur Kısası adlı bloglarında kitaplar ve filmler üzerine inceleme ve eleştiri yazıları yazmaktadır. Bunlar dışında belgesel ve dizi senaryoları üzerinde çalışıyor.
Yazmaya ilk olarak hevesle on iki yaşında başlamıştır. Kurşun kalemle defterlere Güneş ve Ay, Kayıp Hazine adlı kısa romanlar yazmıştır. Lise yıllarında da şiirler kaleme aldı. Fakat bunların hiç birini herhangi bir yerde yayımlamadı. Yazmak kendisinde bir tutkuya dönüşünce yazdıklarını okurla buluşturma isteği doğdu. Düşsel evreninde ki yolculuk sırasında yeni dünyalar kurmayı, yürüyüş yapmayı, dağ tırmanışını ve yeni yerler görmeyi seviyor. Edebiyat alanında özellikle fantastik ve gotik türlerine ilgi duymaktadır. Dünya edebiyatındaEdgar Allan Poe, H.P. Lovecraft ve Tolkien’den etkilendiğini belirtiyor. Türk edebiyatında iseAhmet Haşim, Ömer Seyfettin, Sabahattin Ali gibi yazarları okumaktan keyif aldığını belirtiyor. Edebiyat sayesinde dünyanın çok daha iyi bir yer haline geleceğine inanıyor.

Bir cevap yazın

Avatar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

PUDUHEPA

ŞİMDİYE GEÇ KALMA