in

Gelişen Toplumda Kadının Rolü

Gelişen Toplumda Kadının Rolü

“Cennet anaların ayaklarının altındadır,” sözünü benimsemiş bir gelenekten gelen toplumumuzda kadınlarımız hayatın her alanına pozitif yönde katkı sağlıyorlar. Toplumda kadın denince akla geniş açılımları olan toplumsal cinsiyet kavramı gelmektedir. Ne yazık ki bu kavramın özünde kadınlık ve erkekliğin toplumsal öğretileri ve kalıpları vardır. Temeli erkeğin üstünlüğü ve otoritesine dayanan ataerkil toplumlarda kadın erkek eşitliğinden söz etmek hayalden öteye geçmiyor.

Çalışma hayatında cinsiyete dayalı iş bölümü kadın ve erkek arasında eşitsizliği getirdiği gibi kadınların öz kaynaklara erişimini de olumsuz yönde etkiliyor. Ve sözünü ettiğimiz bu eşitsizlik zamanla kadın erkek arasında kutuplaşmaya kadar gidebiliyor. Bu durum toplumun ekonomik, siyasal ve kültürel gelişimini sekteye uğrattığı gibi ülke kalkınmasının önünde de engel teşkil etmektedir.

Kadın, erkek eşitliğinin olmadığı toplumlarda cinsiyet ayrımcılığı; sağlıktan kültüre, hukuktan sanata ve hatta eğitimden çalışma yaşamına varana kadar yaşamın her alanında ciddi sorunları beraberinde getirmektedir.

Oysa kadınlarımıza fırsat verildiği taktirde; siyasetten müziğe, spordan sanata ve iş yaşamından bilime kadar elde ettikleri başarıyla sonraki nesillere ilham kaynağı oluyorlar. Örneğin Rus işgaline karşı Erzurum’daki direnişin simgesi haline gelen Nene Hatun, ilk kadın pilotumuz Bedriye Tahir Gökmen, ilk kadın heykeltıraşımız Sabiha Bengütaş ve ilk kadın doktorumuz Safiye Ali gibi tarihe isimlerini altın harflerle yazdıran kadınlarımız başarılarıyla sonraki nesillere öncülük etmişlerdir. En nihayetinde birçok medeniyete beşik olan Anadolu’da Türk Kadını derin izler bırakmaya devam ediyor.

Başarılı bir toplum için kadının gücünün farkına varmak yeter de artar bile. Ve unutmayın kadın insan, erkek ise insanoğludur.

Hayatın her alanına kadın elinin değmesi dileğiyle…

Yılmaz ALİ

Yazar Yılmaz ALİ

Türkiye Yazarlar Birliği üyesi olan yazar evli ve üç çocuk babası olan yazar 1974 Gaziantep doğumlu olup 1994’ten beri Antalya’da ikamet etmektedir. İlk, orta ve lise eğitimini Gaziantep’te okuduktan sonra Erzurum Atatürk Üniversitesi Turizm ve Otel İşletmeciliği Bölümü mezun oldu. İngilizce, Almanca, İsveççe ve Norveççe dillerini konuşan yazar, aynı zamanda Türkçe-İngilizce dillerinde yeminli tercümanlık belgesi sahibidir. Ayrıca bir kitabını yurt dışında İngilizce olarak yayınlamıştır.
Gerçek yaşam hikâyelerini konu alan romanları olan yazar, İsveçli bir kadının dramını anlatan ilk kitabı Ben Soffie’yi 2019 yılında yayınlamıştır. Misakı Milli döneminde Güneydoğuda yaşanan Fransız İşgalini konu alan iki kitabından Hanan Bey’i 2020 yılında, Kefen Giymiş Kale isimli kitabını ise 2021 yılında, Almancı isimli kitabını ise 2022 yılında yayınlamıştır. Yazarın ilk kitabı Ben Soffie, İngilizce olarak İsveç’te yayınlanmış olup E-Kitap olarak da bütün dünyada satılmaktadır.

Bir cevap yazın

Avatar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

10 Yorum

  1. Öncelikle erkek bir yazarın kadın temalı bir yazıyı yazması tuhafıma gitti. Fakat yazıyı okuduktan sonra yazarı tebrik etmek istedim. Gerçekten çok etkili ve başarılı bir makale olmuş. Yazarın yeni yazılarını sabırsızlıkla bekliyorum.
    Özlem UÇKURU

  2. Gerçek sanatçı memleket meselelerini iyi analiz eden ve konu üzerinde çalışmalar yapanlardır. Bu anlamda Yılmaz Ali’yi tebrik eder, edebiyat yolunda başarılar dilerim. Hocamızın kitaplarını da en kısa zamanda temin edeceğim.
    Ceren Büyüküstün

İPİN UCU

İZİN VERME