in

GERÇEK İLE HAKİKAT

GERÇEK İLE HAKİKAT

“Çok gülünç!” veya “tamamen yanlış düşünüyorsun!” gibi konuşmalar yapan ve her şeyden büyük bir kesinlikle bahseden insanlar tanıyor musunuz?

Onların düşüncesi “sanırım biliyorum, o hâlde gerçekten biliyorum! ya da “benim görüşüm sadece bir düşünce değil, gerçektir.”

Yanlış olsalar bile, bu tip insanlar için haklı olmak çok önemlidir. Hakikat ve gerçek arasındaki o ince farkın bile farklı oluşunu bilemeden, değersiz bir tablo gibi resmeder sizleri. Ben merkezli ve tecrübe kavramı adı altında oluşturduğu kendi değer yargısını da sizlere empoze etmeye çalışır. Örneğin; Harry, inatçı biri olarak bilinirdi.” On yılın en iyi filmini daha yeni izledim,” diye anons etti. Chris: “Keyif aldığın bir filmi izlediğini ima ediyorsun herhalde,” dedi. Harry: “Hayır. İyi ve kötü bir film arasındaki farkı bilirim,” diye çıkıştı. Gordon’da tartışmaya katılarak: “Çoğu zaman, bu bir bakış açısı sorunu olarak görünür” diye fikrini belirtti. “Yanlış!” diye bağırdı Harry, “bu bir gerçeklik sorunudur!”

Demem o ki size doğru gelen bir cümle, söz, eylem gerçek olduğunun kanıtı ya da ispatı değildir.

Bakış açısı, tecrübe ve fikir tamamen kişiye özgü bir durumdur.

Açınızın dik, paralel ya da eğri oluşu karşınızdaki kişinin düşünce ve potansiyel anlamda yaptığı eylemi ya da düşünceyi gerçek kılmaz.

“Gerçeği yer altına gömseniz bile o, yine büyüyerek patlayacak ve her şeyi yok edecektir.”

‐Emile Zola-

Düşünce sınırlarınızın, size ait olduğunu bilmeniz ve gerçek ile hakikat arasındaki o ince çizgiyi fark etmeniz dileğiyle.

Şüra AKGÜNEŞ

Yazar Şüra AKGÜNEŞ

12.01.1993 tarihinde İstanbul'da doğmuştur. İlkokul, Lise, Üniversite hayatını İstanbul'da tamamlamıştır. Nişantaşı Üniversitesi Dış Ticaret bölümünü okurken, aynı zamanda bir firmada ön muhasebe üzerine çalışmaya başlamıştır. Kpss denemesinden sonra, istediği yer olmadığı için kısa bir dönem ara vermiştir. Ardından Anadolu Üniversitesi Bankacılık ve Sigortacılık bölümüne başlamıştır. Sonrasın da Atatürk Üniversitesi Çocuk Gelişimi bölümünü okumuştur. Ardından Özel Eğitim Uzman Eğitici ve Aile Danışmanlığı yetkisi almış, branş eğitimlerimi tamamlamıştır. Okumayı ,araştırmayı aynı zamanda öğrenmeyi ve bilgiyi seven bir yapıda olduğu için birçok konferans sempozyum seminerlere katılmıştır. Çocuk Edebiyatı , Çocuk Felsefesi ( p4c) eğitimlerini bitirdikten sonra Çocuk Kitabı Yazarlığı eğitimini tamamlamıştır. Aynı zamanda Vantrolog olarak her çocuğun yanağında çukurluk oluşturmayı başarmıştır.

Bir cevap yazın

Avatar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir Yorum

SANAT NE İÇİNDİR

YAŞSIZ KİTAPLAR