in

Gizli Öğreticiler

Gizli Öğreticiler


  Hayatımız boyunca bir çok şey öğreniriz. Bazen öğrendiklerimizi unutur, yeniden öğreniriz. Hatta bazen öğrendiğimiz bilgilerin teoride farklı, uygulamada yada hayatın içinde farklı olduğu görürüz. Bize bir çok şeyi ilk öğreten sevgili annemiz ve babamızdır.  Onları her zaman sever, sevgi ve saygımızı gösteririz.

Bazen mesela özellikle Anneler günün de onları hediyesiz bırakmamaya çalışırız. Aynı şekilde Öğretmenler için de genelde bu böyledir. Onları her seferinde arayamasak da ta bize sevgisini esirgemeyen, bildiğimiz bir çok şeyi öğreten hatırladığımız Öğretmenlerimizi,  her seferinde  sevgiyle kalbimiz de anarız. 

Muhtemelen size de benim ki gibi ilk bebekliğiniz de alkış dendiğinde alkışlamayı anneniz öğretti. Peki size ilk ritim tutmayı kim öğretmişti hiç düşündünüz mü? Müzik dersleri başlamadan önce, sol notasını bile bilmeden sol anahtarını kimin öğrettiğini hatırlıyor musunuz? Yada Sudoku çözmenin mantığını öğreten acaba kimdi?  Bilgi çağında yaşarken öğrenmeyi bir şekilde öğrenmiş ve bilmediklerimizi bir çok yol deneyerek öğrenmeyi başarmış ve hayatımız da sürekli uyguluyoruz.

Annemin bana öğrettiği, bilgiyi paylaşmanın güzelliğini ben kişisel olarak biliyorum. Fakat benim fark ettiğim bunu bildiği halde unutmuş, aslında iyi yürekli insanların olduğudur. Ben soran herkese bir bildiğimi öğreten bir kişi olduğumu düşünürken anne olduktan sonra özellikle çocuklara bir çok şeyi öğretme imkanımız olduğunu yeniden keşfettim. Mesela bir otobüs yolculuğun da ki bir miniğe bilmediğini fark ettiğimiz için kareyi öğretebiliriz. Bir daha hayatımız boyunca o çocuğu görmeyecek olabiliriz. Ama onun da ona kimin öğrettiğini bile bilmediği bir bilgiyi öğreten kişi olmayı başarmış oluruz. İster Üniversite Profesör olarak bilgiyi öğreten kişi olun, ister sadece bir anne olarak tanımadığınız bir çocuğa minicik bir bilgiyi öğreten kişi olun, yeter ki bilgiyi paylaşmanın güzelliğini yaşayın.

Sanıyorum anlatmak istediğim bildiğimizi bildiğimiz ve öğretebildiğimiz kadarıyla anlatabilmek olduğunu fark ettiniz.  Bunun üzerine sizlere son olarak söylemek istediğim ise bana kişisel olarak kim olduğunu bile unuttuğum yada bilmediğim kişilerin bana öğrettikleri her bilgi için onlara çok teşekkür ettiğimdir. 

Bu yazımı okuduktan sonra bilgiyi paylaşmayı yeniden fazlasıyla hayatına alacak olan değerli insan sana da çok teşekkür ediyorum. Selen AKSÖZEK

Yazar Selen AKSÖZEK

1980 Eskişehir doğumludur. Anadolu Üniversitesi İktisat Fakültesi mezunudur. Bir kargo firmasının şubesinde 3 yıl müşteri ilişkileri olarak görev yaptıktan sonra 4 yıl Şube Yöneticiliği yapmıştır. Ulaştırma Bakanlığı Mesleki Yeterlilik Belgesi Uluslar Arası Eşya Taşımacılığında Orta Düzey Yönetici Belgesi bulunmaktadır. Bu deneyiminden sonra otomotiv sektöründe 7 yıl Hasar Danışmanlığı yapmıştır. Kızı Tuana'nın doğumu ile çalışma hayatına ara vermiştir. Eğlenceli etkinlikler yaparak ve çocuk kitapları okuyarak kızının gelişimine katkı sağlarken, instagram sayfası aracılığıyla da ufak kalplere ulaşmaya devam etmektedir.

Bir cevap yazın

Avatar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

26 Yorum

  1. Sizi tanıdıgım ıcın kendımı cok şanslı hıssedıyorum hayatımızdaki cok onemlı bır konuya degınmıssınız cok tesekkur ederız kalemınıze saglk devamını beklıyorum Selen Hanımcıgım♥️

  2. Ne kadar güzel bir yazı olmuş kaleminize sağlık, gizli öğreticiler hayatımızın her alanında varlar aslında. Markette bir teyzenin gülümsemesi, iyi günler demesi bile çocukta güzel duygular hissetmesine sebep olur. ❤️

ALFA KUŞAĞINDA ÇOCUK YETİŞTİRMEK

MERHABA