in

İkinci Kedi

İkinci Kedi

Öncelikle bu konuyu yazarken tecrübe sahibi olduğumu bilmenizi isterim. İkinci kedi eve gelmeden bu konuda çokça araştırma yaptım. Bu konuda yaşanmışlığı olanlarla iletişime geçtim. Ve en önemlisi uzman görüşüne başvurdum. Yazıma başlamadan önce veteriner hekimimizin söylediği bir sözü söylemek istiyorum. ”Bugüne kadar ben alışmayanını görmedim.” Yani korkacak bir şey yok.

Evde bir kediniz var, ikinci bir kedi almak istiyorsunuz. Bende akşam saatlerine kadar çalıştığım ve kedim Gece evde çok fazla yalnız kaldığı için ikinci bir kedi almıştım. Doğru adımları atarsanız ve sabırlı olursanız iki kedi birbirine daha çabuk ve kontrollü şekilde alışacaktır. Kediler rutine çabuk alışan, alanlarını korumak isteyen ve sosyallikten pek hoşlanmayan canlılardır. Bu nedenle yuva olarak benimsediği bir mekâna yeni bir kedinin gelmesi, evde bulunan kedi tarafından tehdit olarak algılanacaktır. Kediniz, kendi türünden olan bu yabancı yüzünden strese girecek ve yuvasını korumaya yönelik agresif davranışlar sergileyecektir. Bu stresli durumda dengeyi sağlamak ve iki kediyi birbirine alıştırmak kedi sahiplerine düşer. Kediniz diğer kedinin varlığını hissetmeye başladığında kabarmaya başlayacak, tıslayacak. Diğer kedinin kokusunu alırsa, size dahi saldırgan davranışlar sergileyecektir. Çünkü bölgesi tehdit altında ve sadece bölgesini korumak istiyor.

•          Alışma sürecinde yaşça küçük bir kedi sahiplenmeniz, süre anlamında avantajlı olabilir

Kediler, vahşi ataları gibi (Minnoş olduğunu düşünseniz de soy ağacında aslanlar kaplanlar var:) )birbirlerine üstünlüklerini göstererek kendilerini korumaya çalışırlar. Yani kediniz, ikinci kedinin kendisi için bir tehdit oluşturmadığından emin olmak için, ona üstünlük sağlamak isteyecektir. Eve gelen minik dostunuzun, evdeki kediden yaşça daha küçük olması iki kedinin birbirine alışması için avantajlı olabilir. Fakat ben küçük büyük kavramına çok takılmadım ve ortalama 1 ay gibi bir sürede alıştılar. (Birisi 2 birisi 1 yaşında)

•          Onları tanıştırırken acele etmeyin

Ben ikinci kedim eve geldiğinde, diğerine göstermeden yatak odasına aldım. Tabi evdeki kedim sürekli kapı önünde tıslamalar filan, yaklaşık bir hafta sürdü. İkinci hafta odalarını değiştirdim. Birbirlerinin kokusuna alışsınlar diye fakat alışmamışlardı. Bir ay dolana kadar bekledim.

•          Tanıştırırken taşıma çantası kullanmak güvenlik anlamında faydalı olacaktır

Kedileri bir araya getirirken, yaklaşık 2 hafta dolduktan sonra oluyor bu., yeni gelen kedimi taşıma çantası içinden çıkarmadan günlük 1 saat kadar diğerinin yanına getirdim. Ve davranışları gözlemledim. (Bu kısım oldukça sesli ve tehditkâr… Birisi bu mekan benim diyor diğeri de artık ben varım kabullen diyor.)

•          Ayrı eşyalar kullanmak çok önemli

İki kediniz için ayrı kum, mama ve su kapları kullanın ve asla sonradan gelen kedinin, yerleşik kedinin eşyalarını kullanmasına izin vermeyin. Çünkü bu açıkça savaş demektir. Ev sahibi kediyi tetikleyerek saldırıya geçmesine neden olur. Yani iki tuvalet, iki su kabı, iki mama kabı demek.:)

•          Kedileri birbirlerine alıştıklarını düşündüğümüzde bir araya getiriyoruz

Bunu yaparken sizin evde olduğunuz saatleri seçin ve gözetiminiz altında olmasına özen gösterin. Ben akşam saatleri evde olduğum için, akşam saatlerinde bunu yaptım. Alıştılar. Artık ayrılmaz iki dostlar. Uzun yıllardır eğitimci olarak görev yapan biri olarak, okula alışma problemi yaşayan çocuklar için söylediğim bir söz vardır. ”Alışmamak gibi bir şansı yok.” Kedilerimiz de bizlerin evlatları, önce siz inanmalısınız, siz inanır ve bunu onlara empoze ederseniz, süreç çok daha kısa olacaktır. Bugünlük bu kadar. 🙂

Oğuzhan ÇAKIR

Yazar Oğuzhan ÇAKIR

Oğuzhan Çakır, 1983’te Malatya’ da doğdu. Babasının asker olması sebebiyle ilk ve ortaokulu Bursa, liseyi ise Hatay’ın Dörtyol ilçesinde okumuştur. Lisans eğitimini Burdur Süleyman Demirel Üniversitesi Eğitim Fakültesi Okul Öncesi Öğretmenliği’nde tamamlamıştır. Hayatına eğitimci olarak devam ederken diğer yandan da Anadolu Üniversitesi Sosyal Hizmet ve Sosyoloji, Atatürk üniversitesi Adalet bölümünü bitirmiştir. Aynı zamanda yüksek lisans eğitimi yapmaktadır.
Yeni yerler görmeye meraklı olduğu için Türkiye’nin dört bir yanını gezmiştir. Ayrıca ka101 Okul Eğitimi Programı ile Avrupa Birliği Ülkeleri de görme şansı elde etmiştir. Farklı alanlarda kendini geliştirmeyi sevmesi onun Yaratıcı yazarlık, bağlama, fotoğrafçılık, dalış, Ardunio, kodlama, zeka oyunları, satranç vs.. eğitimleri almasına sebep olmuştur. Bu yıl bir eğitimci olarak 16. yılını tamamlayan Çakır, ‘Deniz’in Rüyaları’ serisinin ilki ‘Dağınık Bonbon’u çıkarmıştır.

Bir cevap yazın

Avatar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

YABANCI

Leylim Ley’in Hikayesi