in

İSTANBUL’DA ÇOCUKLA GEZİLECEK YERLER

İSTANBUL’DA ÇOCUKLA GEZİLECEK YERLER

Yeni yazımdan herkese merhabalar.

         Pandemiden en fazla çocuklar etkilendi ve evlerden çıkamadıkları için zor günler geçirdiler. Biz ebeveynler olarak evi etkinlik alanlarına çevirmeye çalıştık ve çözüm yolları ürettik. Ve artık pandemi süreci yavaş yavaş biterken en çok ihtiyacımız olan ve çocukların çok seveceği eğlanceli bir rota oluşturdum. Rotamızın ilk ayağı İstanbul.

Hadi gelin hep birlikte inceleyelim. . .

1.  İstanbul Eğlence ve Yaşam Merkezi (VİALAND- Eyüp)

         İstanbul’da çocuklar ile gezilecek listemizde ilk sırada Vialand var.

600 bin metrekarelik araziye kurulmuş. 200 bin metrekarelik kısmında tema park, 100 bin metrekarelik kısmında gösteri merkezi, 350 bin metrekarelik kısmında alışveriş merkezi yer alıyor.

Burası bana eski Tatilya’yı hatırlatıyor. Bilenler bilir çocukluğumuzun vazgeçilmez eğlence merkeziydi. Kapatılınca çok üzülmüştük. Şimdi ise Vialand ile yine aynı heyecanı yaşama fırsatı buluyoruz.

Çocuklar ve hatta yetişkinler için harika bir eğlence merkezi. Listenize eklemeyi unutmayın.

Web; www.vialand.com/istanbul

2.    Legoland ( Forum İstanbul- Bayrampaşa)

         Sırada oğlumun da çok sevdiği bir yer var. Her gün gitsek asla sıkılmaz. Burası  dünyaca ünlü çocuk ve aile eğlence merkezi LEGOLAND Discovery Centre İstanbul. Forum İstanbul AVM içerinde bulunan bu eğlence merkezi 3-10 yaş  arasındaki çocuklar ve yetişkinler için bir arada keyifli vakit geçirip, yaratıcılıklarını geliştirecekleri eğlenceli ve öğretici etkinlikler sunuyor.

İçeride ; Lego Fabrikası, Lego 4D Sinema, Krallık Macerası Lazer Oyunu,

Miniland, Lego Yarışçıları, Merlin’in Çırağı, Lego Yangın Akademisi, Lego İnşa Sahası bulunmaktadır. Legoland, 0-36 aylık çocuklar için ücretsiz ve içeri girmek için yanınızda 14 yaşından küçük bir çocuk olması da gerekiyor. Bu masal dünyasına eminim sizlerde bayılacaksınız.

Web; www.legolanddiscoverycentre.com

  • Sea Life Akvaryum ( Forum İstanbul – Bayrampaşa)

          Legoland ile aynı AVM içinde yer alıyor Sea Life Akvaryum. 8 bin metrekarelik alanda, 80 metrelik cam sualtı gözlem tüneliyle dünyanın en büyük akvaryumları arasına girmiştir.

Eski adı Turkuazoo olan akvaryum; ayrıca köpekbalıklarıyla dalış ve resim çektirme, akvaryumun özel alanlarında evlilik törenleri, toplantılar, doğum günü kutlamaları ve eğitimciler eşliğinde çocuklara özel gezi programları gibi etkinlikler de sunmaktadır.

Özelikle Legoland ile aynı AVM içinde bulunması aynı gün iki farklı macerayı yaşama olasılığı sağlıyor. İki merkez de bizim favorilerimizden.

Web; www.visitsealife.com/istanbul

  • Moipark Eğlence Parkı ( Mall of İstanbul- İkitelli)

A Şimdi tanıtacağım yer Avrupa’nın en büyük kapalı eğlence  kolonisi MOİPARK.

 12.000 m2‘lik alanda iki kattan oluşuyor. Alt katta 10 yaş üzeri, üst katta ise 4-10 yaş arası çocuklar için eğlence dolu onlarca oyun, ünite ve salıncak yer alıyor. Bu kadar büyük ve 2 katıda dolu dolu olması çocuklar için harika bir alternatif eğlence merkezi haline gelmesini sağlıyor.

   Dev salıncaklar, adrenalin dolu oyunlar, eğlence tünelleri ve Türkiye’nin ilk ve tek korku konseptli oteli bulunmaktadır. Özellikle korku konsepti seven gençler için güzel bir deneyim.

Web; www.mallofistanbul.com.tr/moipark

  • İstanbul Akvaryum (Florya)

          Yine favorimiz olan bir yer İstanbul Akvaryum. Oğlumla buraya ilk gittiğimiz de zamanın nasıl geçtiğini anlamadığımız ve adeta zamanın durduğu yer. Dünya denizlerinde yaşayan balık türlerinin içinde bulunduğu, kendi türündeki akvaryumlarla kıyaslandığında; gezi güzergahı, temalandırma, interaktiflik, yağmur ormanı ve yeni nesil teknolojisiyle dünyanın en yenisi.

          İçeride ise bambaşka bir dünya bizleri karşılıyor. Ayrıntılı 16 farklı temadan oluşan, Karadeniz ile başlayıp Pasifik’te son bulan bir yolculuğa çıkmak. Gerçekten denilenin daha fazlası mevcut burada. Gidince sizde hak vereceksiniz.

Web; www.istanbulakvaryum.com/tr/kurumsal/istanbul-akvaryum

  • KidZania ( Akasya AVM- Acıbadem)

          Ve sırada diğerlerinden biraz farklı bir konseptte KidZania var.

1-14 yaş arasındaki çocukların hem motor becerilerini hem de fiziksel ve sosyal becerilerini geliştirecek meslekleri deneyimlediği, seçim yapma özgürlüğünü elde ettiği, yaratıcılıklarını kullandıkları, oynadığı ve ürettiği Çocuklar Ülkesi.

          Çocuklar için kendine ait tarihi, hikayesi, yönetim şekli, bildirgesi, ekonomisi, dili, bayrağı, hakları ve hak savunucularıyla oluşturulmuş gerçek bir şehirdir.

          Evet yanlış duymadınız bir şehir. Her şeyin onlar için tasarlandığı bu şehre çocuklar bayılacak.

Web; www.istanbul.kidzania.com/tr-tr

  • Snowpark ( Torium AVM- Esenyurt)

          4 mevsim kar keyfine hazır mısınız? SnowPark’ta bu mümkün. Türkiye’nin kar temalı ilk ve tek eğlence parkı ve burada kar keyfi hiç bitmiyor. %100 gerçek kar ile 7’den 77’ye herkese eğlenme fırsatı sağlıyor. Yaş sınırı bulunmuyor. Sadece 18 yaş altı çocuklar ebeveynsiz giriş yapamıyor. Mevsimler fark etmeksizin bu eğlence kaçırılmaz. Listeye eklenmeyi hak ediyor.

Web; www.torium.com.tr/eglence/snowpark-10

Ve bonus olarak bir yer daha eklemek istiyorum. . .

Oyuncak Müzesi (Göztepe)

          Burası oğlumdan çok benim için çok değerli. Üniversite okuğum zaman oyuncak müzesinin çok yakınındaki bir okulda stajımı yapmıştım. O zamanlar biraz rahatlamak, kalabalıktan kaçmak için sık sık gidip oyuncaklar arasında huzur bulurdum ve kahve içip güzel anılar biriktirdim. Ve Sunay AKIN ile tanışma fırsatı bulduğum büyüleyici bir müze benim için. .

           Gelelim içerisinde neler olduğuna: Sunay Akın’ın 2005 de kurdu bu güzel müzeyi. Müzeye gidince  oyuncakların tarihi anlattıklarına şahit olacaksınız. 1700’lü yıllardan günümüze oyuncak tarihinin en gözde örneklerinin sergilendiği müze tarihi bir köşkte konumlanmış.

          Sunay Akın’ın 20 yılda 40’ı aşkın ülkedeki antikacılardan ve açık arttırmalardan satın aldığı oyuncaklarla kurulan İstanbul Oyuncak Müzesi dünya tarihini daha eğlenceli, daha akılda kalıcı bir öğrenme yöntemi ile ziyaretçilere sunmaktadır.

 Web; www.istanbuloyuncakmuzesi.com

İstanbul’da çocuklar ile gezilecek daha bir çok rotada buluşmak üzere. Unutmayın ‘çocuğa verilebilecek en güzel şey zamandır.’ Birlikte zaman geçirmeniz dileğiyle. .

Esra GÜLKAN

Yazar Esra GÜLKAN

1990 İstanbul doğumludur. İstanbul Maltepe Üniversitesi Çocuk Gelişimi ve Eğitimi mezunudur. Aynı zamanda Sosyal Hizmetler bölümü mezunudur. 10 yıldır Anasınıfı Öğretmenliği yapmaktadır.Yıldız Teknik Üniversitesi Okul Öncesi Robotik Kodlama Eğitimi almış ve bu egitimi sınıfında uygulamaktadır. Oğlu Yaman ile beraber evde eğlenceli oyunlar ve etkinlikler yaparak oğlunun gelişimine katkı sağlarken; instagram sayfası aracılığıyla minik kalplere dokunmaktadır.

Bir cevap yazın

Avatar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

7 Yorum

“Ya Başka Bir Hayat Mümkünse” isimli kitabın yazarı Sevil Çevirgen ile keyifli bir röportaj yaptık.

KADIN