in

OKUL ÖNCESİ DÖNEMDE KODLAMA EĞİTİMİNİN ÖNEMİ

OKUL ÖNCESİ DÖNEMDE KODLAMA EĞİTİMİNİN ÖNEMİ


Z Kuşağı; 2000’li yılından sonra doğan internet ve teknolojiyle büyüyen, el-ayak koordinasyonu ve motor becerileri yönüyle en gelişmiş olan kuşaktır. Teknoloji içinde doğan bu neslin çocukları her konuda avantajlı sayılırlar fakat dezavantajları da oldukça fazladır. Analitik düşünüyorlar ve teknoloji onlardan soruluyor. Çabuk sıkılıyor ve yalnız yaşamayı tercih ediyorlar. Elbette olumlu ve olumsuz yönleri olan bu kuşak en çok anlaşılamamaktan şikâyetçi. İşte bu dönemde dezavantajları önlemek için ve teknolojiyi doğru kullanmaları açısından Okul Öncesi çağda robotik kodlama ile tanıştırılmaları çok önemlidir

Kodlama Eğitimine geçmeden  önce çocuklara Algoritma mantığını öğretmekte fayda vardır . Algoritma bir problemin çözümü için adım adım izlenmesi gereken talimatlar listesidir. Günlük yaşantımızın her an her yerinde kullandığımız ve bizlerin fark etmediği birçok algoritma vardır Örneğin; Yemek yaparken adım adım uygulanan tarif listesi bir algoritmadır. Ya da yeni aldığımız bir masayı kurmak için adım adım yapılan kılavuz da bir algoritma örneğidir. Yani algoritma plan yapmaktır. Bu mantık öğretildiğinde çocuklar algoritma ile bilgisayarlara veya robotlara adım adım açıklayarak ne yapması gerektiğini kodlayabilirler.  Çıkabilecek sorunlar karşısında alternatif yollar üretmek algoritmanın yararları arasında yer almaktadır.  Böylece farklı durumlarla karşılaşıldığında nasıl düşünmesi gerektiğini öğrenmiş olurlar.

Okul öncesi zaman da çocuklara robotik kodlama eğitimini direk bilgisayarla değil  ‘Grafik Dikte’ çalışmaları ve STEAM etkinlikleri ile mantığını kavratmaktır. Amacımız kodlamayı kolaydan zora doğru giden problemlerde neler yapabiliriz bunu göstermektir. Yani önceliğimiz bilgisayarsız kodlama ile hayatı öğretmek ve mantığını kavratmak. Örneğin; Robot ol dans et oyununda çocuklara verilen kodlarla aslında algoritmik düşünme becerisi kazandırmış oluruz hem de bilgisayarda verebileceğimiz komutları somutlaştırmış oluruz. Başka bir örnekte ise yere çizilen kutular içinde başlangıç ve bitiş noktaları belirtilerek gidilecek yolun kodlarını takip ederek sıralı işlemler ve koşul kavramını öğretmiş oluruz.

Bunun yanı sıra tablet veya bilgisayar üzerinde dikkat çeken kaynak ve materyallerde mevcuttur.  Codu.org, Scratch Jr, Kodable, Code Karst, Cubertto, Osmo, Puzzlets gibi uygulamalar çocukların algoritmayı öğrenmeleri ve kod yazmaları çok keyifli hale gelmektedir.

Yani kısacası;

Okul Öncesi dönem bir insanın hayatı boyunca yaşayabileceği en kritik ve önemli dönemdir. Altın Çağdır. Önümüzdeki yılların en önemli faaliyetlerinden biri kodlama olacaktır.  Çünkü Dünya buna doğru gidiyor. Bu konuda geri kalmamak için Okul Öncesinde başlanan robotik kodlamayı desteklemek bizlerin görevidir.

Unutmayalım; Bilgi güçtür ve o bilgiyi bulup işlemek gerekir.Esra GÜLKAN

Yazar Esra GÜLKAN

1990 İstanbul doğumludur. İstanbul Maltepe Üniversitesi Çocuk Gelişimi ve Eğitimi mezunudur. Aynı zamanda Sosyal Hizmetler bölümü mezunudur. 10 yıldır Anasınıfı Öğretmenliği yapmaktadır.Yıldız Teknik Üniversitesi Okul Öncesi Robotik Kodlama Eğitimi almış ve bu egitimi sınıfında uygulamaktadır. Oğlu Yaman ile beraber evde eğlenceli oyunlar ve etkinlikler yaparak oğlunun gelişimine katkı sağlarken; instagram sayfası aracılığıyla minik kalplere dokunmaktadır.

Bir cevap yazın

Avatar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

8 Yorum

  1. Merhaba,

    Tespit ve önerilerinizi okurken gerçektende cocuklarimin bu süreçlerden geçtiğini aynı anda düşündüm. Bizler onlarin zamaninda yaşıyoruz. Bizlerede düşen okumak,anlamak ve uygulamak.

    Başarılar diliyorum….

Astrolog Reyhan ÇİÇEK İle Keyifli Bir Röportaj

MAH