in

Silüet Çekim

Silüet Çekim

Fotoğraf çekmek ya da fotoğraflamak. Anı yakalamak, anı ölümsüzleştirmek, zamanı durdurmak…Zamanı, aklını, yüreğini, sabrını bir karede birleştirmek…Tabi bunları yapabilmek için işin biraz da mutfağına girmek, teknik bilmek gerekiyor.

Bugün ben de size çok sevdiğim fotoğraf tekniklerinden silüet fotoğraf çekim tekniğinden bahsetmek istiyorum. Beni biraz tanıyanlar, yıllardır amatör olarak fotoğraf çekimi yaptığımı biliyordur. Tabi ki profesyonel olarak bu işi yapanlardan çok fotoğrafçılığa yeni başlayan arkadaşlarıma yönelik bir yazı olacak diyebilirim.

Nedir silüet çekim?

En basit ifadeyle güneşin konunun(objenin) arkasında olmasını sağlamaktır diyebiliriz. Konunun daha anlaşılır olması için madde madde gidelim.

1. Saatlerin Seçimi

Siluet çekimi konusunda çekimin ne zaman yapılacağı önem taşımaktadır. Net bir siluet için arka planın konunuzdan daha parlak olması gerekir. Bu anlamda gün doğumu ve gün batımlarında en güzel sonuçları alıyorsunuz diyebilirim. Fotoğrafçılar genelde gün batımlarını tercih eder. Benim favorim de gün batımıdır

2. Konum

Çarpıcı bir silüeti yakalamak söz konusu olduğunda konum önemlidir. Açık alanın en iyi sonucu verdiğini bilmeniz gerekir. Düz, çimenli bir tarla, deniz kıyısında bir kumsal veya nehir kenarı olabilir. Bununla birlikte alanın dikkat dağıtıcı unsurlar (arabalar, ağaçlar, binalar vb.) içermediğinden emin olmalıyız.

3. Bulunduğunuz Pozisyonunuzu Ayarlama

Güneşe baktığınızda konunuz  sizinle güneş arasında olmalıdır. Tercih ettiğiniz görünüm bu olmadıkça, konunun güneşin tam önünde olması ve onu vücuduyla bloke etmesi gerekmez. Bu çok önemli bir detaydır ve bu detayın atlanmaması gerekir.

Amatör fotoğrafçıların yaptıkları hatalardan birisi budur. Konunun veya öznenin tam olarak güneşi kapatmaya çalışmalarını sağlamak gibi bir yaklaşım söz konusudur. Bu hatalı bir yaklaşımdır. Çünkü bu durumda kendinizi kısıtlamış olursunuz ve istediğiniz şekilde silüet çekimi yapamazsınız.

4. Konuyu Pozlama

Konunuz, optimum noktada durduğu zaman, konunuzu arka plandan gerçekten önce çıkacak şekilde pozlamanız gerekir. Böylece fotoğrafı görüntüleyen kişi fotoğrafta kimin ve neyin olduğunu açıkça görebilecektir. Bunu sadece ana hatlara ve şekline bakarak gerçekleştirecektir. Ayrıca konunuzun ana hatlarını en iyi yakalayan açıyı bulmak için konunuzun etrafında yürümeniz, çömelmeniz veya basamaklı bir taburede durmanız gerekebilir. İster bir ister altı konuyu çekiyor olun, herhangi bir silüet fotoğrafını başarılı bir şekilde çekmek için alan, tanımlama ve ayırma oluşturmanız gerekir.

5. Hareketi Yakalama

Silüet fotoğraflarını düşündüğünüz zaman aklınıza ilk insanlar gelecektir. İnsanlar ayakta, çok az hareketle veya hiç hareket etmeden poz vereceklerdir. Ancak siluet çekimi yaparken hareketi yakalama fırsatınız olduğunu unutmamanız gerekir.

Oluşturulan aksiyonu yakalamak için enstantane hızıyla biraz oynamanız gerekecektir. Koşan birini yakalayabilirsiniz. Parkta sallanan bir çocuğun fotoğrafını çekebilirsiniz. Havaya zıplayan birinin fotoğrafını çekebilirsiniz. Tüm bunlar siluet fotoğrafı için uygun kareleri oluşturacaklardır.

Diğer taraftan, her ne kadar insanlar siluet fotoğraflarında kullanılsalar da cansız nesnelerin de siluet fotoğrafı için uygun olacağını unutmamanız gerekir. Örneğin bir ağacın siluetini, fuardaki gezintileri, en sevdiğiniz büyük şehrin siluetini veya bir köprüyü fotoğraflayabilirsiniz.

6. Manuel Çekim/Otomatik Çekim

Manuel çekim yaparken enstantane hızını ve ISO’yu seçebilirsiniz. Manuel mod sizi korkutuyorsa ve hangi ayarları kullanacağınızdan tam olarak emin değilseniz şu önerileri dikkate alabilirsiniz:

  • Diyafram açıklığınızı yani f-stop değerini 8.0 veya daha yüksek bir değere ayarlayın. Tüm ayrıntıların odakta olması için geniş bir alan derinliği istersiniz. Diğer taraftan güneşe doğru çekimle ortaya çıkan renk sapması miktarını azaltabilirsiniz. Tüm bunları ilgili f-stop değerini 8.0 veya daha yüksek yaparak elde edebilirsiniz.
  • Enstantane hızını artırmanız gerekir. Enstantane hızını artırırsanız ve fotoğrafınız hala yeterince karanlık değilse daha da yükseltin. Özne hareketsizse 1/125’ten ve özne hareketliyse 1/250’den başlayın. Yavaşça yukarı doğru çıkararak fotoğrafınızı koyulaştırmaya çalışın.
  • ISO değerini olabildiğince düşük tutun. Güneş batarken, ISO değerinizi artırmak isteyebilirsiniz. Biraz yükseltme yapmakta sorun yoktur ancak çok yüksek değerler iyi sonuç vermeyecektir . Fotoğraf makinenizin nasıl performans göstereceğinden emin değilseniz ISO’nuzu olabildiğince düşük tutun.

Günümüz şartlarında otomatik ayarlar da aynı sonuçları veriyor. Makinenizin silüet ayar moduna alarakta manuel kadar olmasa da, manuele yakın sonuçlar alabilirsiniz.

7. Fotoğraf Makinesini Kandırma

Bir silüet çekmek istediğiniz için nesneyi değil, gökyüzünü ölçerek kameranızı kandırmanız gerekir. Kameranızı çerçevenizin en parlak kısmına doğrultarak başlayın. Ancak doğrudan güneşe doğru hizalama yapmayın ve deklanşöre yarım basın.

Ardından deklanşörü yarım basılı tutarken görüntünüzü yeniden oluşturun ve fotoğrafı çekin. Bu sizin en ideal silüet pozunu yakalamanıza yardımcı olacaktır. Çekimlerinizi bu şekilde yaparak fotoğraf makinenizi kandırabilir ve aynı zamanda en uygun sonucu elde edebilirsiniz.

8. Ölçümü Değiştirme

Ölçümden bahsetmişken çoğu dijital fotoğraf makinesinin farklı ölçüm mod seçeneklerine sahip olduğunu unutmamak gerekir. Siluetler için en iyi mod “noktalı – spot” veya “ortalanmış – centered” dır. Bunlar arasından birini seçerek pozlamayı ayarlamak için hangi ölçüm noktasını kullanmanız gerektiğini belirlersiniz.

Diyafram açıklığını, enstantane hızını ve ISO’yu ayarladıktan sonra konunuz hala yeterince karanlık değilse, kameranızdaki poz telafisi özelliğini kullanmayı deneyin. Poz telafisi size kameraya daha fazla veya daha az ışık girmesini izin verme yeteneğini sağlayan bir özelliktir.

9. Braketleme

Braketleme nedir? Braketleme, fotoğraf makinenizin bir dizi fotoğraf çekmesidir. Bu rakam genellikle üçtür. Ölçtüğünüz çekim, ölçtüğünüz şeyin bir durağı olan tek çekim ve ölçtüğünüz şeyin bir durak altındaki tek çekimden oluşur. Başka bir deyişle, çevirdiğiniz çekim, biraz az pozlanmış bir çekim ve biraz fazla pozlanmış bir çekimdir.

Braketleme özellikle siluet çekimi yaparken gerçekten yararlıdır. Çünkü size seçim yapabileceğiniz üç seçenek sunar. Üç çekimden birinin neredeyse tamamen bir siluet oluşturması ihtimali yüksektir. Diğer çekimler, nesnenizin bazı ayrıntılarının görülebildiği kısmi siluetler olabilecektir.

10. Odağı Yakalama

Arka plan için pozlama yapıyor olsanız bile odak noktanızı nesnenize yerleştirmek istersiniz. Odağı arka plana değil, nesnenize kilitleyin.

Diğer taraftan flaş konusunda hassas olmanız gerekmektedir. Siluet fotoğrafçılığında fotoğraf makinenizdeki flaş veya harici flaş kullanılması önerilmez. Genellikle otomatik çekim yapıyorsanız, muhtemelen kameranız flaşı otomatik olarak patlatacaktır. Bunun için P moduna, A moduna, S moduna veya M moduna geçiş yapın.

Bu bilgiler umarım faydalı olmuştur. Sevgiyle kalın.

Oğuzhan ÇAKIR

Yazar Oğuzhan ÇAKIR

Oğuzhan Çakır, 1983’te Malatya’ da doğdu. Babasının asker olması sebebiyle ilk ve ortaokulu Bursa, liseyi ise Hatay’ın Dörtyol ilçesinde okumuştur. Lisans eğitimini Burdur Süleyman Demirel Üniversitesi Eğitim Fakültesi Okul Öncesi Öğretmenliği’nde tamamlamıştır. Hayatına eğitimci olarak devam ederken diğer yandan da Anadolu Üniversitesi Sosyal Hizmet ve Sosyoloji, Atatürk üniversitesi Adalet bölümünü bitirmiştir. Aynı zamanda yüksek lisans eğitimi yapmaktadır.
Yeni yerler görmeye meraklı olduğu için Türkiye’nin dört bir yanını gezmiştir. Ayrıca ka101 Okul Eğitimi Programı ile Avrupa Birliği Ülkeleri de görme şansı elde etmiştir. Farklı alanlarda kendini geliştirmeyi sevmesi onun Yaratıcı yazarlık, bağlama, fotoğrafçılık, dalış, Ardunio, kodlama, zeka oyunları, satranç vs.. eğitimleri almasına sebep olmuştur. Bu yıl bir eğitimci olarak 16. yılını tamamlayan Çakır, ‘Deniz’in Rüyaları’ serisinin ilki ‘Dağınık Bonbon’u çıkarmıştır.

Bir cevap yazın

Avatar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ATEŞİN GÖLGESİ YOKTUR

PANDORANIN KUTUSU