in

Sinağrit Baba

Sinağrit Baba

Sait Faik’in “Sinağrit Baba” isimli öyküsünde şu pasaj kayda değerdir: “Sınanmadığınız dürüstlük, dürüstlük değildir.” 

Binaenaleyh siz siz olunuz ha bire “Ben dürüstüm,” diyen insanlara inanmayınız ya da “Ben şöyleyim, ben böyleyim,” diye kendisini pohpohlayanlara kanmayınız efendim. Bu pohpohlayıcılara “Peh, peh!” demeniz kafi… Aman ha, yüzlerine söylemeyiniz. Bu denli patavatsız olmazsınız değil mi? Çünkü incinebilirler. Gerçi doğruyu ifade etmeyi de unutmuştunuz. Fi tarihinden beridir doğru söyleyen kimseleri mukaddes bir motivasyon ile köyünüze almadığınız için doğruyu söyleyen gariplerim köysüz kalmış ve 10. köye sığınmışlardır. Onlar için hiç endişelenmeyin. Zira 10. köy dediğimiz melanet (!) zihin dünyalarında arpa boyu kadar bir yer… Sığışan sığınmacı onlar. Sıvışan değil.

Pardon, kulağınızın üstüne mışıl mışıl yattığınızı, gözlerinizi bir körebe oyununun içindeymişçesine kapatmayı kanıksadığınızı az kalsın unutuyordum.

Yukarıdaki mezkur sözü adalete de uyarlayabiliriz: “Sınanmamış adalet, adalet değildir.” Velhasılıkelam Sait Faik’in bize armağan ettiği bu tümceyi daha nice erdemli evsafa ve haslete uyarlayabilirsiniz.

O zaman gelsin duamız: “Allah herkesi dürüstlükle sınasın!” Sınasın ki ak ile kara belli olsun… 

Sınama, hakikat için elzemdir.

İnsanlığa ise dürüst insan gerektir.

Yahya ASLAN

Yazar Yahya ASLAN

Yahya ASLAN, 12.12.1985 tarihinde Nevşehir ilimizde doğdu. İlk, orta ve lise öğrenimini bu ilde tamamladı. Mersin Üniversitesi Türkçe Öğretmenliği bölümünden 2007 yılında mezun oldu. Aynı yıl Şırnak ili Güçlükonak ilçesi Boyuncuk İlköğretim Okuluna Türkçe Öğretmeni olarak atandı. 6 aylık bir hizmetten sonra Mardin ili Derik ilçesi Ambarlı İlköğretim Okuluna atandı. Sonra sırasıyla Nevşehir ve Balıkesir illerinde muhtelif okullarda öğretmenlik ve idarecilik görevlerinde bulundu. Halen Balıkesir ili, Burhaniye ilçesi Şehit Mustafa Serin Ortaokulunda Türkçe öğretmeni olarak görev yapmaktadır. Çeşitli dergilerde ve antoloji kitaplarında şiirleri yayımlanmakta olup , kamu ve eğitim sitelerinde ‘‘Yusuf Sevingen’’ mahlası ile güncel ve eğitime ilişkin konulara dair yazıları yer almaktadır. Evlidir. 2,5 yaşında 1 erkek çocuğu ve 8.sınıfa devam eden 1 kız çocuğu vardır.

Bir cevap yazın

Avatar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Karanlıktan Cennet’e Uçanlar…

Sevmek mi, Sevilmek mi?