in

“YARININI ŞİMDİ BELİRLER”

“YARININI ŞİMDİ BELİRLER”

Kişisel gelişim kesinlikle her an mutlu kalmak ve mutlu olmak için bizi rahatsız eden şeyleri göz ardı etmek demek değildir. Bana göre kişisel gelişim bir yolculuktur. Bu yolculuk hayatımız boyunca başımıza gelenlerden oluşan her yeni bizi farkında ve uyanık olarak deneyimlemektir.

Farkındalık, içinde bulunduğunuz döngüleri kırmakla baslar. Otomatik pilotta hayatı yaşadığınızı görmek bunu değiştirmek için müthiş bir fırsattır. Şu anın sorumluluğunu hayata ya da başkalarına atmak yerine kendi üzerinize alırsınız. Kendi sorumluluklarınızı aldığınızda bu muhteşem güç size eski kararlarınızı değiştirme gücünü de beraberinde getirir.

Bir zamanlar öğrendikleriniz size bulunduğunuz yerde olmanızı sağlayacak kararlar aldırdı. Halen olduğunuz noktadan memnunsanız bunda bir problem yok ama başka bir yöne evirilmek isteyenleriniz için artık yeni kararlar almanın zamanı gelmiştir. Bu da otomatik pilottan çıkıp kontrolü ele almanız demektir. Bunu başarmanın en kolay yolu gözlemdir.

Günler geçerken, hayat telaşesinde olaylara tepkilerimiz otomatik pilotta gerçekleşir ve siz neler dediğinizi bile fark edemeden akşam uykusuna dalmış olursunuz. Egonuzun aldığı kararları anlamak ve onu yeniden fark etmeniz için öncelikle kendinizi izlemeniz ve aldığınız kararların ardındaki inançlarınızı görmenizi tavsiye ederim. Çünkü ancak bu farkındalıkla inandığınız şeylerin ne kadar doğru olup olmadığına bakar ve yeni bir seçim yapma şansı elde edebilirsiniz.

Bu inanç kalıplarınızı görmek için sadece meditasyon yapmak tek çare değildir, şimdi ve burada aklınızdan geçenlerden arkadaş sohbetlerinde ağzınızdan çıkan yorumlara kadar her an bir fırsattır. Kendinize uyanışınızla bulunduğunuz yeri fark eder ve yeni size doğru yol alma şansı elde edersiniz.

Bir zamanlar kilo sıkıntısı yaşayan bir danışanım vardı. Bu danışanım her ne yaptıysa bir türlü veremediği kilolarından muzdarip bir şekilde benimle tanıştığında artık hiçbir umudunun kalmadığını söylemişti.

Çalışmalarımızdan bir süre sonra kendisinin çocukluktan kalan bir inancını keşfettik. Egosunun verdiği karar “Güzel ve dikkat çekici olursan yuvan yıkılır,“dı. Sonuçta ne yaparsa yapsın, asıl hedefi olan ailesini korumak için kendine o böyle bir yol seçmişti. …Çocukken yaşadığı bir deneyim sonucu aldığı bu karara artık ihtiyacı kalmadığına karar verdiğinde zaten birçok şey değişmeye başlamıştı bile.

Böyle anlar çok kıymetlidir. Fark etmekle yolu yarılamış olursunuz. Ancak daha yapılacak işler vardır ta ki siz o konuda kendiliğinden gelen yeni size ait bir kararı doğallıkla aklınızdan geçirene kadar.

Bu danışanım yılların getirmiş olduğu bu yükle evliliğini korumak için bedenini kale yapmıştı. Peki siz nelerden kaçınmak için neleri feda etmektesiniz?

Çok paranın insanı bozduğunu duymuşsanız ne kadar çalışsanız da ne kadar ikramiyeleri tuttursanız da sırf kendinizce değerinizi korumak ve toplumdan dışlanmamak için yine sonunda sıfırı tüketmektesinizdir.

Belki de “Güzellik başa bela” ya da “Koca çok ama iş yok.” cümlesini alıp hayatınız boyunca artık hatırlamadığınız bu inanç için kim bilir neleri aşmak, nelere katlanmak zorunda kaldınız.

İşte hepimizin çocuk tarafı yani Egosu bizleri bu şekilde kendince aldığı bir kararda tutmak ister ve bunu tüm iyi niyetiyle yapar.

İlk Adım…

Her şeyden önce kendinizi olduğunuz gibi severek, tıpkı bir bebeğe baktığınız bir şefkat duygusu ile bakmanızı istiyorum. Ne olduysa oldu ne yaşandıysa yaşandı. Siz sadece o an bilmiyordunuz… Halen şu anı ve dolayısıyla geleceği değiştirme fırsatınız var. Yaşamın mucizelerini deneyimlemek hepimizin doğuştan hakkı…Siz de kendinize şimdi o hakki tanıyın ve kollarınızı açıp kendinize sıkıca sarılın…

Siz bu satırları okurken aklınızdan bir şeyler geçmeye başladı bile, aslında kendi hayat yolunuzu bambaşka bir yerlere taşımaya çoktan başladınız. En önemli varlığınız olan size daha iyi bakmak için buradasınız. Kendinizi kutlayın.

İkinci adim…

Her inanç kalbinizi not alarak 1 ayınızı geçirmenizi öneririm.

Mesela Para sıkıntısı yaşıyorsanız izlediğiniz film ve dizilerden, arkadaş sohbetlerinize kadar bu konuda kendi cümlelerinizi fark edin ve çevrenizdekilerden hangi etkilere maruz kaldığınızı izleyin.

İlişkilerle ilgili çalışmak istiyorsanız, çevrenizdeki ilişkileri gözlemleyin. Anne babanızın iletişiminden, sosyal çevrenize kadar neler oluyor bir bakin. Arkadaşınız ilişkisinden şikayet ettiğinde ona verdiğiniz cevapları duyun. Neler diyor içiniz? Neler geçiyor aklınızdan?

1 ay boyunca küçük bir deftere üşenmeden konunuz hakkında aklınızdan gecen küçük büyük her kelimeyi yazın. Yazmak en iyi egzersizdir.

1 ay sonra görüşmek dileğiyle…
Sevgiler…


Ece D.

Yazar Ece D.

.." Ece D. Türkiye'de doğmuştur, 9 yıldır Avrupa'da yaşayan bir anne ve bankacıdır. Kişisel gelişim yolculuğunun 15 yıl sonrasında uluslararsı sertifikalı olarak profesyonel bir yola doğru evirilince, o gün bu gündür danışanlarının arayıp da bulamadıkları cevapları bulmalarına ya da bulmaktan korktukları yanıtlarla ilişkilerini düzeltmelerine yardımcı olmaktadır.Hedef Koçu, Kundalini Reiki Master, NLP ve EFT Uzmanidir.Ayrıca uyanisim.net internet sitesi ve @uyanisim.comm instagram hesabının sahibidir. "..

Bir cevap yazın

Avatar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

GİT

PUDUHEPA