in

Dergimiz Yazarı Melisa ÇETİN ile Keyifli Bir Röportaj Yaptık


Yazarlarımızdan Melisa ÇETİN ile keyifli bir sohbet gerçekleştirdik. Yazmaya nasıl başladığını, ilk kitabı Feragat’ın ortaya çıkış hikayesini ve yaratıcılığını besleyen ipuçlarını bizimle paylaşan yazarımız, yazmaya yeni başlayan okuyucularımız için de ilham verici önerilerde bulundu. Keyifli sohbetin detaylarını yazımızda okuyabilirsiniz.


  • Bize biraz kendinizden bahseder misiniz?

-İzmir doğumluyum. Evli ve bir çocuk annesiyim. Sınıf öğretmeniyim. Tam olarak nereli olduğum kısmı ise biraz karışık. Babam Aydınlı, kökeni Afrika’ya dayanan bir siyahi. Annem ise Eskişehirli. On iki yaşıma kadar İzmir’de yaşadık. Ortaokul eğitimim bitince, babamın işi gereği Kuzey Kıbrıs’a yerleştik. Ailemden ayrılmak gözümü o kadar korkutuyordu ki üniversite eğitimimi de güzel Kıbrıs’ta tamamladım. Tabii ne kadar korksam da bu ayrılıktan, farklı şehre gideceğim varmış. Evlenince eşimin işi sebebiyle Adana’ya yerleştik. Çok sevdim Adana’yı. Aslında sevdiğim şey, yerlerden ziyade insanlar sanırım. Son olarak Adana ‘da yedi yıl yaşadıktan sonra bu yaz Ankara’ ya yerleşmeye karar verdik. Tam alışıyorum diyorum, hop şehir değiştiriyoruz. Bakalım orada bizi neler bekliyor?

  • Yazmak sizin için ne ifade ediyor? Yazmaya ilginiz olduğunu ne zaman keşfettiniz?

-Yazmaya ilgim olduğunu yazı yazmayı öğrendiğim andan itibaren biliyordum. Çocukken şiir yazdığım defterim vardı. Bir şeyler yazmaktan çok keyif alırdım.Sonra tüm ailemi karşıma oturtup yazdıklarımı okur, canlandırmalar yapardım. Bir süre sonra sorumluluklar artınca yazmak için vakit bulamamaya başladım. Sonra bir kıpırtı… Nasıl tarif edeyim? Bir ışık, bir his… Beni tekrar ele geçirdi ve kelimeler kâğıda yeniden dökülmeye başladı. İyi ki de öyle oldu. Yeniden kendimi buldum.

  • Çevrenizdeki insanlardan yazarlık yapıyor oluşunuz hakkında nasıl tepkiler alıyorsunuz?

-Çevremdeki insanların destekleri beni çok motive ediyor. Duymaya en ihtiyacım olan şey objektif bakış açısıyla yapılmış eleştiriler.  Çünkü yazar bir kitabı bitirdiğinde, kendince elinden gelenin en iyisini yaptığını düşünüyor ve dolayısıyla öz eleştiri yapamıyor. Bu noktada çevresindeki kişilerin yorumuna ihtiyaç duyuyor. Bu da yazarı farklı bakış açılarıyla buluşturduğundan gelişmeye zorluyor.

  • Hâlihazırda bir kitap projeniz var mı? Bu amaçla yaptığınız çalışmalar neler?

-Bir öykü kitabı üzerinde çalışmaya başladım. Kısa kısa, farklı türlerde öyküleri bir araya getirip öykü severlerle buluşturmayı planlıyorum.

  • Bize biraz kitabınızdan bahseder misiniz? /Yazılarınızı yazarken bir mesaj vermeyi amaçlıyor musunuz?

-Bu soruya Feragat adlı kitabımdan kısa bir alıntı yaparak cevap vermek istiyorum.

“Afra ve Pınar… İki farklı karakter, iki dost, iki kadın…

Bu güzel dostluğun verdiği huzurda olağanca güvende hissederlerken, nasıl tersine dönebilirdi her şey?”

Kitap genel anlamda bu iki karakter üzerinde dönüyor ancak yan karakterler de oldukça güçlü. Vermek istediğim mesajın yoğunlukla kadın dayanışması üzerine olduğunu söyleyebilirim.

  • Hayattaki en büyük tutkunuz nedir? Yazarlık sizce bir tutku mudur?

-En büyük tutkum kendimi farklı alanlarda geliştirebilmek. Tiyatro, çizim, yazmak gibi sanatın farklı alanlarında kendimi ilerletmeye çalışıyorum.

Yazmak kesinlikle bir tutkudur. Yazarlıkta bu tutkunun meyvesidir.

  • Yazarken ilham aldığınız şeyler nelerdir? Günlük yaşamınızda yaratıcılığınızı beslemek için neler yapıyorsunuz?

-Günlük yaşamda karşıma çıkan her şey, herkes benim için zaten yazma sebebi oluyor. Aklıma o kadar çok şey geliyor ki hemen telefonuma not ediyorum. Sonra üzerine düşünüp yazımı oluşturuyorum. Bir de gece gelen yazma perileri var. Tam uykuya dalacakken “Bunu kesinlikle hemen yazmalıyım.” deyip kalktığım çok oluyor.

  • Yazmaya meraklı gençlere tavsiyeleriniz nelerdir?

-Herkesin farklı bir yeteneği, farklı bir alanda kendini gerçekleştirebileceği yönleri vardır. Tavsiyeden ziyade yazmanın keyfine varmış olan kişilerle aynı tarafta olmak beni mutlu ediyor. Gönül vererek yapılan her iş çok kıymetlidir. Yazmaktan, okumaktan, farklı kişilerin hikayelerini dinlemekten vazgeçmemelerini söyleyebilirim.

  • Kukumav ile ilgili düşüncelerinizi alabilir miyiz?

-Birçok değerli yazarın yazılarını paylaştığı, içerik bakımından oldukça zengin ve önü çok açık bir platform. Bu dergi sayesinde farklı kategorilerde, farklı metinler okuyabilmek mümkün. Kukumav okuyucularına doğru yerde olduklarını söylemek istiyorum.Seyhan YÖNLÜ

Yazar Seyhan YÖNLÜ

Seyhan Yönlü, 1988 Adana doğumlu. Lisans eğitimini Erciyes Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümünde tamamlanmıştır. İstediği eğitimi alamaması sebebiyle Çağ Üniversitesindeki yüksek lisans eğitimini yarıda bırakmış öğretmenliğe başlamıştır. Hareketliliği ve yeniliği sevmesi onun özel sektörde çalışmasına neden olmuştur. Halende devam etmektedir. Çağdaş dönem edebiyat, psikoloji ve feminizm üzerine okumalar, araştırmalar yapmaktadır.Ayrıca;
Imperial College London   Coaching Skills for Learner-Centred Conversations
Differentiated Teaching – Oxford
Yaratıcı Yazarlık Eğitimi- İstanbul Üniversitesi
Eğitimleri almıştır.

Bir cevap yazın

Avatar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

SÜMÜKLÜ BÖCEKLERE SÜMÜK VERSEK MUTLU OLURLAR MI ANNE?

BAZI ŞARKILAR YARA BANDIDIR