in

Dergimiz Yazarı Selin BASMACI İle Keyifli Bir Röportaj Yaptık

Kukumav Dergi yazarlarımızdan Selin BASMACI  ile keyifli bir sohbet gerçekleştirdik. Yazmaya nasıl başladığını, ilk kitabının ortaya çıkış hikayesini ve yaratıcılığını besleyen ipuçlarını bizimle paylaşan yazarımız, yazmaya yeni başlayan Kukumav Dergi okuyucuları için de ilham verici önerilerde bulundu. Keyifli sohbetin detaylarını yazımızda okuyabilirsiniz.Bize biraz kendinizden bahseder misiniz?


Tabiki. Ben Selin. Soy ismim Basmacı. 1996 yılında Kırklarelli Lüleburgazda doğdum. Beş kişilik bir ailem olmak ile birlikte bir ablam ve bir kız kardeşim var. Lise hayatım Şarköy ‘ de geçti. Meslek lisesi mezunuyum. Üniversitede ailemin yanına geldim. Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi’nde Sivil Havacılık Kabin Hizmetlerini okudum. Bir süredir özel sektörde çalışmakta olup aynı zamanda hayalini kurduğum o dünyalar güzeli yazarlığımı ve şairliğimi yapmaktayım.

Yazmak sizin için ne ifade ediyor? Yazmaya ilginiz olduğunu ne zaman keşfettiniz?

Yazmak benim için terapi gibidir. Bir çok kişinin sizi dinledikten sonra anlamamasının ardından satırlara yazılan yazılar sonrası rahatlama biçimidir.

Yazmaya ilgim olduğunu tam da bu terapi ile fark ettim. Kimi insan sever içine atar bir çok duygusunu ama ben içime atmaktansa yazmayı tercih ettim.

Çevrenizdeki insanlardan yazar oluşunuzla ilgili nasıl tepkiler alıyorsunuz?

Çok güzel tepkiler alıyorum. Öncelikle yanımda olan papatyalarıma çok teşekkür ediyor ve onları çok sevdiğimi söylemek istiyorum. Çok teşekkür edecek insan var. Onları buraya sığdıramam sanırım. Ama hepsi benim için çok kıymetlidir.

“Geçmişin İzleri”ni yazmaya nasıl karar verdiniz? Kararınızı desteklemek için nasıl adımlar attınız? Kitap yazmak ile ilgili bir hayaliniz veya halihazırda bir kitap projeniz var mı? Bu amaçla yaptığınız çalışmalar nelerdir?

Kitabın adı geçmişte yazmaya başladığım için Geçmişin İzleri adını verdim.
İlk zamanlardan bu zamana yazmış olduğum şiirlerim var. Destekleyen çok kişi oldu ama ben ilk bütün kıymetli yazarların bir arada olduğu Ehli Kelam da şiir yazdım. Sonrasında kendi kitabım geçmişin izleri ortaya çıktı. Bir kez daha bu projeyi yapan Mehmet Tosun’a teşekkürlerimi iletirim.

Kitap ile ilgili hayallerim hala var. Kitaplarım yurt dışına çıkmış ve ben oradaki papatyalarım ile imza günü yapıyorum. Evet projem var. Çok yakında ilk romanım Geçmişin Gölgesinde geliyor.

Kitabınızın isminin çıkış hikayesi nedir? Yazılarınızı yazarken bir mesaj vermeyi amaçlıyor musunuz? Bize biraz kitabınızdan bahseder misiniz?

Kitabın adı geçmişte yazmaya başladığım için geçmişin izleri adını verdim. Ilk zamanlar yazmış olduğum şiirlerden sebep bu ismi verdim. Kitabım şiir kitabı genelde aşk konularını ele aldım. Duygulara tercüman olması umuduyla başladım.

Hayattaki en büyük tutkunuz nedir? Yazarlık sizce bir tutku mudur?
Hayatımdaki en büyük tutkum yazılarım, şiirlerim, kitabım ve çıkarmayı planladığım kitaplarım. Diğer sorunuza cevap verecek olursam evet bir tutkudur. Özellikle seviyorsanız.

Yazarken ilham aldığınız şeyler nelerdir? Günlük yaşamınızda yaratıcılığınızı beslemek için neler yapıyorsunuz?

Bir çok şeyden ilham alıyorum. Şu’ndan ilham alıyorum diyerek bunu tek bir şey ile sınırlayamam. Mesela; müzik dinliyorum özellikle kiraz mevsiminin melodileri bana ilham veriyor.

Yazmaya meraklı gençlere tavsiyeleriniz nelerdir?

Yazmaya meraklı gençler mutlaka araştırma yapsınlar. Okusunlar bilgi her zaman onları ileriye götürür. Unutmasınlar her şey bir gün zamanını bekler. Önemli olan şey o güne kadar bizim neler yaptıklarımızdır.

Kukumav Dergisi ailesine dahil olma hikayenizi öğrenebilir miyiz?

Kukumav Dergisi ailesine dahil olmam onlar sayesinde oldu. Aralarında görmek için gerekli bilgileri en güzel şekilde bana aktardılar. Ben de bu güzel daveti kabul ettim. Onlarlayım; bu ailede olmaktan oldukça mutluyum.

Kukumav Dergisi, sizlerle her zaman en güzel günlere ve yazılara…

Okurlarımıza neler söylemek istersiniz?

Onları çok ama çok sevdiğimi her zaman söylüyorum. Iyi ki varlar. Bir kez daha sizler aracılığı ile onları çok sevdiğimi ve iyi ki var olduklarını iletmek istiyorum. Onlara ve gönderdikleri o mesajlara kalbimi bırakıyorum.Bir cevap yazın

Avatar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

2 Yorum

TEK KANATLI BİR KUŞ

HER KALP MUCİZESİNİ BEKLER